Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2 Türbe Ziyarete açıldı

13.01.2010 00:11
Sultan 3. Mustafa ve 3 Selim türbelerinin kapıları vatandaşlara açıldı.

İstanbul İl Özel İdaresi tarafından 2010 İstanbul Kültür Başkenti projesi kapsamında restore edilen ve 1925'den bu yana ziyarete kapılı bulunan Sultan 3. Mustafa ve 3 Selim türbelerinin kapıları vatandaşlara açıldı.

 

Türbenin açılışı için düzenlenen törene İstanbul Vali Vekili Mustafa Altunbaş, İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, İstanbul Kültür Müdürü Ahmet Emre Bilgili katıldı. Açılış töreninde konuşan Vali Vekili Altunbaş, İstanbul'un ayrıcalıklı bir şehir olduğunu ve kültürel miraslara sahip çıktıkça geçmişin gelecekle buluştuğunu söyledi. Altunbaş, İstanbul'un tarihi mirasının sadece Türkiye'de yaşayanların değil insanoğlunun ortak bir mirası olduğunu kaydetti.

 

Türbe açılışı öncesi düzenlenen törende konuşan İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, amaçlarının bir dünya kenti olan İstanbul'un tarihiyle buluşturmak olduğunu söyledi.

 

Kaya, "İstanbul'un Fatih ilçesi Laleli semtinde 1763 yılında Mimar Tahir Ağa tarafından inşaa edilen türbe, batı etkisi görülen İstanbul'un nadir eserlerinden biridir. Restorasyon çalışmaları kapsamında türbenin dış cephesindeki mermer ve taş yüzeylerin kimyaal yöntemle temizliği yapıldı. Sanduka ve mezarların bakım ve tamirleri yapılarak mezar aralarına mermer pirincinden mıcır serildi.Türbe aslı korunarak tamamen restore edildi." diye konuştu.

 

Laleli Ordu Caddesi üzerinde bulunan Sultan 3. Mustafa ve 3. Selim türbesi 1925 yılından bu yana ilk kez vatandaşların ziyaretine açıldı. İstanbul İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları için 600 bin TL harcama yapıldı.

Bu haber toplam 1108 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri