Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Manastırda ayin gerginliği

15.08.2009 17:44
Sümela Manastırı’nda ayin yapmak isteyen Gürcü, Rus ve Yunanlı turistlere izin verilmedi.
Bu sabah deniz ve havayolu ile kente gelen yaklaşık 500 Gürcü, Rus ve Yunanlı turist, minibüs ve otobüslerle Maçka İlçesi Altındere Vadisi'nde bulunan Sumela Manastırı'na hareket etti. Meryem Ana’nın ölüm yıldönümü nedeniyle geldikleri öğrenilen grupta Rusya Parlamentosu milletvekillerinden İvan Saidis ile Selanik Valisi Panayotis Psomyadis ve iki din adamı yer aldı. Bir grup Sümela ören yerine gelince Rumca şarkı söyleyerek horon oynadı. Grup daha sonra da Sümela Manastırı'na çıktı. Burada mum yakıp ayin yapmak isteyen turistlere izin verilmedi. Taşların üzerine konularak yakılan mumlar yetkililer tarafından söndürülürken manastıra mum sokulması da engellendi.

Rus Vekil Saidis ve Selanik Valisi Psomyadis ile iki din adamının manastıra gelmesi sonrasında Hz. İsa'nın resmi önünde mum yakan ve ayin yapmaya çalışanlara Trabzon Müze Müdürü Nilgün Yılmazer müdahale etti ve mumu alarak söndürdü. Yılmazer, burada ayin yapmalarının yasalara aykırı olduğunu söyledi, bulundukları mekanın taş düşmelerine karşı tehlikeli olduğunu belirterek terk etmelerini istedi.

Bu sırada dua eden Rus Vekil Saidis ile engellemeye çalışan Müze Müdiresi Nilgün Yılmazer ve Selanik Valisi Psomyadis arasında kısa süreli itişme oldu. Olaya Sümela Manastırı'ndaki özel korumalar müdahale etti. Daha sonra Rus Milletvekili İvan Saidis ile Vali Panoyotis Psomyadis turist grubuna kendi dillerinde kısa birer hitapta bulundu ve grupla birlikte dua okudu. Turistler daha sonra manastırı gezdikten sonra ayrıldı.

Daha sonra soruları yanıtlayan Selanik Valisi Panayotis Psomyadis, bugünün önemine değindi ve şunları söyledi:

“Sümela Manastırı bütün dünyadaki kuruluşlar için açılan bir yerdir. Biz buraya politika yapmaya gelmedik. Sadece dinimizi yaşamak için buradayız. İnancımız gereği yapmak için geldik ve istavrozumuzu yapacağız. Buradaki herkes bunu yapacak. Tanrıya yalvarmak için buradayız. Şunu da bilsinler ki, Selanik Valiliği Türk vatandaşlarına her zaman öncelik göstermiş ve yardımcı olmuştur. Bir çok olayda da onlara yardım etmekteyiz.”

Manastırın ibadete kapalı olduğunun hatırlatılması üzerine konuşan Psomyadis,“Ben burada öyle bir şey yazdığını göremiyorum. Her şey kanunla kapatılamaz. Buraya teşekkür etmeye ve dinen gerekenleri yapmaya geldik. İnanıyorum ki, Türkiye de bunu anladı ve ilişkilerimiz daha ileriye doğru gidecek. Ben Pontuslu'yum, Trabzonlu'yum. Ondan sonra Yunanlı'yım. Ben Selanik Valisi'yim. Benim ailem burada doğdu, burada yaşadı” dedi.

Turistlerin ayin talepleri konusundaki soruyu yanıtlayan Trabzon Valisi Recep Kızılcık, geçen yıllarda olduğu gibi bu turist kafilesinin de ayin için talepte bulunduğunu belirterek, “Inlara Sümela'nın bir müze olduğunu hatırlatarak talebi geri çevirdik” dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1014 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri