Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Süngü yaraları yeniden acıdı

22.11.2009 07:43
Star Gazetesinde ERDİNÇ AKKOYUNLU imzalı yeni bir yazı dizisi başladı. 'Dersimin yaraları kanıyor' isimli dizide Dersim Katliamı'ndan sağ kurtulan Tuncelililer yaşananları gözyaşları içinde anlattı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in terörle mücadeleye örnek gösterdiği ve gelen eleştiriler karşısında “İsyanı ben mi bastırdım. Birileri üzülmesin diye bildiklerimi anlatmıyorum” diye tehdit ettiği Dersim Katliamı'nı canlı tanıkları star'a anlattı.

Tunceli'de Dersim olaylarının izini süren star, 21 yerinden süngülenen 94 yaşındaki Ali Kaya ile kurşuna dizilen 85 yaşındaki Bedir Polat'a ulaştı.

Onur Öymen'in yaşananlar konusunda bilgisi olmadığını söyleyen Ali Kaya “Bu acı unutulmaz. 94 yaşındayım. Her gün ölüyorum. Anlatırken gözlerim yaşarıyor. O siyasetçi yaşananları tam olarak bilmiyor ve konuşuyor” dedi. Kaya, Halvarı'da süngülenerek Munzur'a atılan 365 kişinin öldürüldüğü yerde katliamı anlattı: Biz, Alacık köyündeyiz. Askerin ‘silah bırakın' emrinden sonra silahlarımızı teslim ettik. Zaten hiçbir zaman askere karşı silah kullanmamıştık. Bizi sürgün edeceklerini söylediler. 18 yaşındaydım o zaman. Çoluk çocuk topladılar biziköy meydanına. Askerler, süngülerle saldırdı. Komutan bağırıyordu, ‘Bir kurşun kaç kuruş biliyor musunuz, süngüyle saldırın' diye. Bu arada bir el bombası patlattı. Sırtıma bir şey saplandı, yere düştüm. İlk süngü yediğimde acı hissetmedim. Ama süngülendiğimi biliyordum. Ellerimden, kollarımdan, karnımdan, sırtımdan defalarca süngülediler beni. Bir asker, bedenimi diğer cesetlerin arasına atmak için davrandı, beni fırlattı. Canım acıdı. Galiba bağırdım. Ölmediğimi anlayınca askerler, beni Munzur'a attılar. Ölü gibi yattım. Bir süre sonra askerler gitti. Ben de çıktım Munzur'dan. Köylünün süngülendiği yere gittim. Her taraf kan içindeydi. Ailemden tam 45 kişi ölmüştü. O acı unutulur mu? Ailemden 45 kişi ölmüş, O acıyı yaşayan bilir. O acıyı ben bilirim.
Kız kardeşimin kafası benim elim parçalandı

• Bir diğer katliam mağduru Bedir Polat da Dersim olaylarına ilişkin şunları anlattı:

“Her şeyi aşiretler yaptı. Hükümetin öyle öldürmeye niyeti yoktu, ama askerler çok öldürdü. Biz arada kaldık. İki kişiyi birbirlerine bağlayıp, kurşun ziyan olmasın diye tek kurşunla öldürüyorlardı. Bizim köyümüz Çınarlı köyüydü. Bizi köy meydanına topladı askerler. 4 tane hafif makineli tüfek indirdiler, kurdular. Ben ellerimi kız kardeşim Elif'in başına koymuştum korkmasın diye. O kurşunlar beni nasıl öldürmeden geçti bilmiyorum. Elimi parçalamış kurşunlar. Parmaklarım koptu. Kız kardeşimin kafası parçalandı. 8 yaşındaydım ben o zaman. Öldü diye beni de Munzur'a attılar. Köyden kaçan ağabeylerim, askerler gidince beni derede buldular. Parmaklarım elimde sallanıyordu. Acı çekmeyeyim diye çekip kopardılar. Munzur'dan odun yığını gibi ceset akıyordu. Munzur, kan gibi akıyordu.”

12 AŞİRET DERSİM'DE KIRILDI

Eliyle olayların geçtiği köyünü gösteren Polat, “Ben o günü her gün yaşıyorum. Daha ne diyeyim bilmiyorum. Ama diyorum işte. 5 yıl dağlarda kaldık. 12 aşiret, Dersim'de kırıldı gitti. İşte böyle yaşadık olaylar.

Bu acıyı ben yaşadım. Hergün de yaşıyorum. Bu sözleri söyleyenler birşeyden haberleri yok. Ancak konuşuyorlar. Bize hükümet bişey yapmadı. Aşiretler savaşı nedeniyle asker zor kullandı. Katliam oldu. Bunu bilmeden konuşuyor. Boşver onu.” dedi.Dersim olaylarında 20 yerinden süngülenen Kaya, 365 kişinin öldürüldüğü yeri gösterdi

ERDİNÇ AKKOYUNLU- STAR
Bu haber toplam 6404 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri