Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Süper savcı 8 iş adamını nasıl kurtardı

14.03.2009 18:28
Süper savcının düzenlediği operasyonlardaki telefon takipleri sayesinde sekiz iş adamının hayatı kurtuldu
İzmir'de görev yapan ve kamuoyunda "Çete Avcısı" olarak bilinen özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün bir yıl içinde art arda yaptırdığı operasyonlar kapsamında yapılan telefon dinlemelerinde, sekiz iş adamına yönelik suikast girişimi son anda önlendi. Zanlıların telefon dinlemelerinde ayrıca üç iş adamı ve iki iş adamının çocuğunun fidye için kaçırılması da önlenmiş oldu.

Urla ilçesinden İzmir'e atandıktan sonra çete davalarına bakan Savcı Gök'ün düzenlediği operasyonlar kapsamında teknik takibe alınan ve sekiz iş adamını öldürme, üç işadamı ve iki iş adamının çocuğunun fidye için kaçırması olaylarına adı karışan sanıklar, takibe alındıkları olayların dışında bu eylemleri için de yargılanacak. Bu olaylarla ilgili olarak toplam 32 sanık hakkında kanuni işlem başlatıldı.

İsminin açıklamasını istemeyen üst düzey bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, Urla'dan özel yetkiyle İzmir'e atanan Savcı Murat Gök'ün bir yıl içinde yaptığı önemli operasyonlar sırasında telefonla teknik takip yapıldı. Bu dinlemelerde, öldürülmek ve kaçırılmak istenen iş adamlarının İzmir'in ünlü simaları olduğunun anlaşıldığını belirten yetkili, "Savcı beyin özellikle çetelere ve rüşvet ödenen belediyelere yönelik operasyonları sırasında telefon teknik takipleri yapıldı. Bunlar sırasında hiç hesap edilmeyen olaylar gelişti. Öldürülmek istenen işadamları ve kaçırılmak istenen kişilerin bu olaylardan haberi yok. Teknik takip yaptığımız bu kişiler hakkında ayrıca saldırı planı yapmak suçundan kanuni işlem yapıldı." şeklinde bilgiler verdi.


Savcı Murat Gök'ün yaptırdığı önemli operasyonlardan bazıları şöyle:


Anafor: İzmir polisinin Murat Gök'ün koordinasyonunda 11 ilde düzenlediği bu operasyonda 67 kişi gözaltına alınmıştı. Skorsky helikopterle çiftliğine baskın düzenlenen çete elebaşı A.T.B. ve sevgilisi, Çeşme'deki beş yıldızlı bir otelde yakalanmış, mahkemeye çıkarılan 39 kişiden sekizi tutuklanmıştı. Ardından Savcı Gök'ün itirazı üzerine 11 kişi daha tutuklanıp cezaevine gönderilmişti.


Cezaevi: İzmir'in Urla ilçesindeki ceza ve tutukevinde bazı gardiyanların, bazı mahkumlarla işbirliği yaparak içeriye uyuşturucu ve cep telefonu sokarak pazarlama gibi suçlara karıştığ iddiaları üzerine Savcı Murat Gök, geniş çaplı soruşturma başlatmıştı. Operasyonda başgardiyan ve dört infaz koruma memuru tutuklanmıştı.


Şafak: İzmir'in Buca ilçesi Kaynaklar beldesinde 400 jandarmanın katıldığı operasyonla 600 milyon liralık yolsuzluk ortaya çıktı. İhbarları değerlendiren Savcı Murat Gök, operasyon için bu defa jandarmaya görev verdi. Operasyonun ardından aralarında Kaynaklar Belediye Başkanı ve İlçe Jandarma Komutanı'yla Tapu Müdürü'nün de bulunduğu 19 kişi tutuklanmıştı.


Terör örgütü operasyonları: Savcı Murat Gök, terör gruplarına da ağır darbeler vurdu. Özellikle DHKP ve PKK'ya yönelik önemli operasyonlar yaptıran Savcı Gök, 10 ayda 55 teröristi tutuklattı.


Kumsal: İzmir'in Çeşme ilçesinde beach clup ve plaj ihalelerine fesat karıştırıldığı, alınması için kanundışı yollara başvurularak rant sağlanmaya çalışıldığı iddialarını araştıran Savcı Murat Gök, operasyon için düğmeye bastı. Jandarma tarafından düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınan 25 zanlıdan 11'i tutuklanmıştı.


Rıhtım: Polisin teknik takip ve istihbaratı sonucu iki ayrı adam öldürme, alıkoyma ve fidye isteme, beş ayrı adam yaralama, iki ayrı iş yerini ele geçirme, dört ayrı oto kurşunlama, uyuşturucu madde ticareti, rüşvet verme, tehdit, dolandırıcılık, darp, sahte kimlik kullanma ve çek senet tahsilatı gibi birçok suça karışan çıkar amaçlı örgüt takibe alındı. Elebaşılığını Karşıyaka'da lokanta ve kahvehane işleten C.T.'nin yaptığı belirtilen suç örgütüyle ilgili bilgi ve delillerin toplanmasının ardından Cumhuriyet Savcısı Murat Gök, yakalanan 38 kişiyi mahkemeye sevk etti. Zanlılardan 10'u tutuklandı.


Çelik yelekli çete elebaşına operasyon: İzmir'in Bornova ilçesinde iki ayrı bar sahibinin öldürülmesi olayıyla ilgili geniş kapsamlı soruşturma başlatan Savcı Murat Gök, çete elebaşı M.Y. ile birlikte 42 kişiyi yakalattı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonun ardından elebaşı M.Y., çelik yelek ve Uzi marka silahla birlikte yakalandı. 36 noktaya düzenlenen baskınlarda çok sayıda silah ele geçirildi. Adliyeye çıkarılan zanlılardan 22 kişi tutuklandı.


Buca Belediyesi'ne yönelik "Arıkovanı" operasyonu: Aralarında Buca Belediye Başkanı C.Ş. ile kardeşinin de bulunduğu 34 kişi gözaltına alındı. Zanlılar, dört günlük gözaltından sonra mahkemeye çıkarıldı. Başkan C.Ş., daha sonra serbest bırakıldı.


Sarmaşık: Savcı Murat Gök'ün talimatıyla düzenlenen Güzelbahçe Belediyesi'ne yönelik operasyonda, Belediye Başkanı ile birlikte çok sayıda kişi gözaltına alındı. Toplam 21 kişi tutuklandı.

(CİHAN)


Bu haber toplam 1242 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri