Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye: 'İşimize karışma'

30.07.2010 00:02
Suriye Dışişleri Bakanlığı ABD'ye işlerine karışmaması çağrısında bulundu.

Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili resmi haber ajansı SANA aracılığıyla, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley'in dün verdiği demecin Bakanlık tarafından şaşkınlıkla karşılandığını ifade etti.

 

Açıklamada; "ABD bölge ülkeleriyle ilişkilerimizi belirleme hakkına sahip olmadığı gibi, bu onun görevi dahilinde değildir, ayrıca, Suudi Arabistan Kralı'nın Şam'da yapacağı görüşmelerin içeriğine de müdahale etme hakkı yoktur." denildi.

 

SURİYE VE SUUDİ ARABİSTAN BÖLGENİN GÜVEN VE İSTİKRARINI SAĞLAMA GÜCÜNE SAHİP

 

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Suriye ve Suudi Arabistan'ın bu bölgede iki bağımsız ülke olduklarını, bölge halklarının çıkarlarını ve bu çıkarları, dış müdahalelerden uzakta gerçekleştirme yöntemlerini herkesten daha iyi bildiklerini ifade etti. Ayrıca iki ülkenin politikalarını, bölge istikrar ve güvenliğini sağlayacak şekilde belirleme gücüne sahip olduklarına vurgu yaptı.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, dün düzenlediği basın toplantısında, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ve Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın Lübnan'a yapacakları ziyareti nasıl değerlendirdiğine ilişkin bir soruya karşılık, "Kral Abdullah'ın bölgedeki liderliğine değer veriyorum. Suriye gibi ülkelerle diyaloğunu destekliyorum ve umuyorum ki, Suriye bunu bölgede daha yapıcı bir rol oynayarak cevaplayacaktır." ifadelerini kullanmıştı.

 

Öte yandan Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz El Suud'un Suriye ziyareti bu gün başladı. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile bir araya gelen Kral Abdullah bir süre başbaşa görüştü. Görüşmenin ana gündemini Lübnan'ın istikrarlaştırılması oluşturuyor. Esad ve Kral Abdulah'ın yarın Lübnan'a gitmesi bekleniyor. Liderler yarın da Beyrut'a geçecek ve Katar Emiri Şeyh Hammad'ın da katılımıyla Suriye, Suudi Arabistan, Katar ve Lübnan liderlerinden oluşan dörtlü zirve toplantısı gerçekleştirilecek.

 

 

 

CİHAN

Bu haber toplam 1264 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri