Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'den BM'ye İsrail uyarısı

23.07.2010 00:01
Suriye, BM'den İsrail'in uygulamalarına karşı sorumluluğunu yerine getirmesini istedi.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal el Mikdat, BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Robert Serry ile bugün gerçekleştirdiği görüşmesinde BM'den İsrail'in uygulamalarına karşı BM'den sorumluluğunu yerine getirmesini istedi. Mikdat, BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Serry ile Şam'da yaptığı görüşmede İsrail'in Gazze'deki uygulamaları, özgürlük filosuna düzenlediği saldırı ile Ortadoğu ve özellikle Filistin topraklarındaki gelişmeleri değerlendirdi.

 

Mikdat, Serry ile görüşmesinde, İsrail'in işgali altındaki Golan'da Suriyeli vatandaşlara ve Filistin halkına yönelik uygulamalarına ve meşru haklarını gasp etmesine karşı BM'nin sorumluluğunu yerine getirmesini istedi.

 

Mikdat, "BM, Gazze'ye dayatılan ablukanın kayıtsız şartsız kaldırılması, insani yardımların ulaşmasının sağlanması ve Gazze'nin yeniden imarına başlanması yönünde çaba sarf etmeli." dedi.

 

İsrail hükümeti uygulamalarının, bölgede adil ve kapsamlı barışı sağlama gerekliliği ile çeliştiğini belirten Mikdat, "Barışın sağlanması için, İsrail'in 1967 yılından itibaren işgal ettiği Arap topraklarından çekilmeyi kabul etmesi, yerleşimi ve Kudüs'ü Yahudileştirme politikalarını durdurması gerekir." diye konuştu.

 

Serry ise BM'nin, Gazze'de ve diğer Filistin topraklarında, Filistin halkının acılarını hafifletmek amacıyla harcadığı çabalara işaret ederek BM'nin, dünyanın önemli bölgesi Ortadoğu'da barışın bütün ayaklarıyla istikrar ve güvenliği yeniden tesis edecek şekilde sağlanmasına önem verdiğini söyledi.

Bu haber toplam 1076 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri