Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Suriye Golan için İran'ı feda etmez'

30 Nisan 2008 / 22:14
İsrail'den Türkiye aracılığıyla gönderilen mesajları Şam'a ileten Suriyeli stratejist Dr. Semir Taki, Golan Tepeleri'nin geri verilmesi karşılığında bile olsa Şam'ın Tahran'la ilişkilerini kesmeyeceğini söyledi.

Hizbullah'ın yayın organı El Menar televizyonuna konuşan Şam Doğu Çalışmaları Merkezi Başkanı Semir Taki, "Suriye'nin aptalca davranarak İran ve Hizbullah'la stratejik ilişkilerini keseceğini düşünmek saflık olur. Şam - Tahran ilişkileri sadece Arap - İsrail sorunuyla sınırlı değil, uzun dönemli bazı jeopolitik meseleleri de kapsıyor" dedi.

Semir Taki, bölgeyi istikrarsızlaştıran tarafın barış istemeyen ve İran'ı tehdit etmeye devam eden ABD olduğunu da söyledi.

Dr. Taki, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in Golan'dan çekilebilecekleri ile ilgili mesajını Ankara'dan alarak Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a iletmişti. Habere yer veren İsrail Radyosu da İsrail'le dolaylı görüşmelerin Semir Taki tarafından yürütüldüğünü duyurdu. İran'da İngilizce yayın yapan Press TV ise Taki'yi 'Suriye'nin Ankara'daki yüksek temsilcisi' şeklinde tanıttı.

Suriyeli bir Hıristiyan olan Dr. Semir Taki Suriye'nin önceki Devlet Başkanı Hafız Esad'ın da danışmanlığını yapmıştı.

Yeni Şafak - Cihan

Bu haber toplam 714 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri