Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye: Sessiz Kalamayız

31.05.2010 18:58
Suriye yayınladığı mesajda İsrail'in Özgürlük Filosuna yönelik kanlı korsanlık eylemini uluslararası topluma yönelik bir mesaj olduğunu ifade ederek buna sessiz kalınmaması gerektiğini bildirdi

Suriye Dışişleri Bakanlığı yayınladığı mesajda Siyonist İsrail'in Özgürlük Filosuna yönelik kanlı korsanlık eylemini uluslararası topluma yönelik bir mesaj olduğunu ifade ederek buna sessiz kalınmaması gerektiğini bildirdi. Suriye Dışişleri Bakanlığından bir yetkili tarafından yapılan ve resmi haber ajansı SANA'da yer alan açıklamada İsrail'in uluslararası sularda Özgürlük Filosuna karşı gerçekleştirdiği kanlı ve korkunç korsanlık eyleminin, bütün uluslararası topluma yöneltilmiş bir mesaj niteliği taşıdığı vurgulandı. Açıklamada "İsrail bu mesajla herkese meydan okuduğunu, en basit insani ve medeni ilkeleri tanımadığını vurguluyor." denildi.

Yetkili, daha önce diğer İsrail saldırılarının karşısında suskun kalındığı gibi Gazze ablukası kurbanlarına gıda, ilaç ve zorunlu ihtiyaçlar taşıyan savunmasız insanlara yönelik saldırının karşısında suskun kalınmaması gerektiğini belirtti. Yetkili ayrıca suskunluğun İsrail'e meydan okumaları ve saldırılarını arttırma fırsatı verdiğine dikkat çekti.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Suriye'nin bu sabah, akan şehit kanlarının heder olmaması için, tutumun incelenmesi ve Gazze'ye yönelik ablukanın kırılması yönünde fiili adımlar atılması amacıyla Arap Birliğinin yarın olağanüstü toplanması çağrısında bulunulduğunu hatırlattı. Yetkili, "Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, BM Genel Sekreterine, uluslararası örgütün İsrail'in gözaltına aldığı insanları koruma ve vatanlarına sağ salim dönmelerini sağlama sorumluluğunu üstlenmesini talep eden bir mektup gönderdi." dedi.

Bakanlık yetkilisi, "Suriye Arap Cumhuriyetinin kardeş Türkiye halkı ve hükümetiyle dayanışma içinde olduğunu belirtiyor." diyerek Suriye'nin Gazze'ye yönelik ablukayı kırmaya çalışan Türkiye'nin tutumunu takdir ettiğini kaydetti. Yetkili, ayrıca Suriye'nin şehit ailelerine taziyelerini sunduğunu ve yaralılara acil şifalar dilediğini ifade etti.

Bu haber toplam 1282 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri