Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail cezalandırılsın çağrısı

24.06.2010 00:03
Suriye Devlet Başkan Yardımcısı El Şara ve İran Meclis Başkanı Laricani net konuştu.

Suriye Devlet Başkan Yardımcısı El Şara ve İran Meclis Başkanı Laricani İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukanın kaldırılması gereğine vurgu yaparak Özgürlük Filosuna yönelik kanlı saldırısı sebebiyle İsrail'in cezalandırılmasını istedi. Suriye Devlet Başkanı Yardımcısı Faruk El Şara resmi ziyaret amacıyla bulunduğu İran'da Meclis Başkanı Ali Laricani ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konular değerlendirildi.

İran ve Suriye arasındaki ilişkilerin tanık olduğu gelişmelerin de ele alındığı görüşmede bu ilişkilerin bölge güvenliği ve istikrarının yanı sıra ortak çıkarlara hizmet etmesi gereği vurgulandı.

El Şara ve Laricani aynı zamanda başta İsrail'in Filistin halkına yönelik aralıksız devam eden saldırıları ile uluslararası ve insan hakları ihlalleri gibi bir dizi bölgesel konuyu da görüştü. El Şara ve Laricani görüşmede, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukanın tamamen kaldırılması ve birçok Türk vatandaşının şehit düştüğü özgürlük filosuna yönelik korsanlığından dolayı İsrail'in cezalandırılmasının gereği vurgulandı.

Yapılan görüşmede ayrıca Irak konusuna da değinildi. Irak ile ilgili olarak, Irak halkının tüm kesimlerinin isteklerini karşılayacak ulusal bir hükümetin kurulması ve bunun Irak'a ilaveten bölge istikrarına katkı sağlayacağı konusunda iki tarafın mutabık olduğu belirtildi. Görüşmeye Suriye'nin Tahran Büyükelçisi Hamit Hasan, İran Şura Meclisi Üyesi Muhammed Kerim Abidi ve İran'ın Şam Büyükelçisi Ahmet Musevi katıldı.

Öte yandan El Şara dün İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinajad tarafından kabul edilmişti. Görüşmede İsrail İsrail'in Gazze ablukasını kaldırması ve İsrail'e uluslar arası bir soruşturmanın açılması gereğine işaret edilmişti.

El Şara aynı zamanda İran Milli Güvenlik Müsteşarı Sait Celili ile uluslararası ve bölgesel bir dizi konuyu ele almıştı. El Şara ve Celili arasında gerçekleşen görüşmede, İran'ın nükleer dosyasının barışçıl yollarla çözümü önünde kapıları açan Türkiye ve Brezilya'nın katkılarıyla imzalanan üçlü anlaşmanın önemi konusunda görüş birliğinde oldukları kaydedilmişti.

Kaynak:
Bu haber toplam 1650 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri