Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'ye ihalesiz 7 petrol sahası verdi..

04.10.2010 23:40
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile Suriye Ulusal Petrol Şirketi'nin ortak petrol arama şirketi kurmasına ilişkin kararın yürürlüğü girmesi üzerine Suriye, Türkiye'ye ihalesiz 7 petrol sahası verdi..

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye-Suriye ortak petrol arama şirketinin kurulduğunu ve Suriye'de 7 petrol sahasında arama yapılacağını söyledi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Suriye Ulusal Petrol Şirketi'nin ortak petrol arama şirketi kurmasına ilişkin kararın 2 Ekim'de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Yıldız, ''Suriye'de, Türkiye'ye ihalesiz 7 petrol sahası verildi'' dedi.

Yıldız, ortak şirketin sermaye kurallarının belirlenmesi, iki taraftan yetkililerin yer alacağı yönetim kurulunun oluşturulması ve gerekli cihaz-ekipmana ilişkin çalışmaların tamamlanmasının ardından petrol arama çalışmalarına başlanacağını söyledi.

Arap doğalgazının Suriye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştıracak olan projeye ilişkin Türkiye tarafının 1200 kilometrelik kısmı tamamlamak üzere olduğunu belirten Yıldız, Suriye tarafında ise ihale ve inşaat çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

1 yıl içinde her iki tarafta da çalışmaların bitmesini beklediklerini ifade eden Yıldız, Suriye'nin Nabucco projesine tedarikçi ülke olarak katılması konusunda, ''(Suriye için) Nabucco'ya kaynak oluşturabilecek kapasite için henüz erken diyebiliriz.

Suriye doğalgaz ve petrol kaynaklarını geliştirmeye devam ediyor. Orta ve uzun vadede bu sözkonusu olabilir.'' dedi.

Bu haber toplam 1220 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri