Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye sınırı mayından temizleniyor

25 Haziran 2008 / 19:30
Mardin'in Nusaybin ilçesinden Suriye'ye açılacak yeni sınır kapısının inşa edileceği bölgeyi mayınlardan temizleyecek firmanın personeli ve teknik malzemeleri ilçeye geldi.
Nusaybin ile Suriye'nin Kamışlı kenti arasında açılacak yeni sınır kapısının inşa edileceği alandaki 200 dekarlık bölgeyi mayınlardan temizleyecek Alman Tauber firmasının mühendis, diğer personel ve mayın temizleme cihazları Nusaybin'e ulaştı.

Mohris Tepesi ile 2. Hudut Taburu'na bağlı Demirtepe Karakolu arasında bulunan 200 dekarlık mayınlı bölgeyi temizleyeceklerini belirten Tauber Türkiye Genel Müdürü Sıddık Özdemir, Türkiye'de ilk mayın temizleme işine Nusaybin'den başlandığını ve diğer bölgelerin de bu çalışmaları yakından takip ettiğini söyledi.

Firma mühendislerinin daha önce bölgede gerekli çalışmaları yaptığını kaydeden Özdemir, ''Nusaybin Sınır Kapısı'nın açılacağı mayınlı sahayı 25 gün gibi kısa bir sürede mayınlardan temizleyeceğiz'' dedi.

Nusaybin Kaymakamı Yücel Gemici ise, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, mayın temizliğinden sonra Suriye'ye açılacak yeni sınır kapısının inşaatına başlanacağını belirterek, ''yeni sınır kapısı aynı zamanda Türkiye'nin Orta Doğu'ya açılacak kapılarından biri konumunda olacaktır. Kapının açılmasıyla ilçemizde ekonomik anlamda büyük canlılık yaşanacaktır'' diye konuştu.

Öte yandan, mayın temizleme çalışması hazırlıklarını yakından takip eden ilçe sakinleri de memnuniyetlerini dile getirdiler.

Kaynak:
Bu haber toplam 996 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri