Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye sınırında mayın temizliği başlıyor

03 Haziran 2008 / 10:38
Nusaybin yakınlarında, Türkiye-Suriye arasında açılacak yeni sınır kapısının yapımı için 200 dönümlük mayınlı arazinin önümüzdeki hafta temizlenmesine başlanacağı bildirildi.
Mardin'in Nusaybin ilçesi yakınlarında, Türkiye-Suriye arasında açılacak yeni sınır kapısının yapımı için 200 dönümlük mayınlı arazinin önümüzdeki hafta temizlenmesine başlanacağı bildirildi.

Türkiye-Suriye arasında açılacak sınır kapısının yapımı için 200 dönümlük arazinin mayınlardan temizlenmesi amacıyla bir süre önce açılan ihaleyi kazanan TÜSAN Yapı Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Hamidi, TAUBER Firması Türkiye Müdürü Sıddık Özdemir ve şirketin Almanya Genel Müdürü Hebert Tauber, ilçeye gelerek Nusaybin Kaymakamı Yücel Gemici, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsun Özmen, Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş ve askeri yetkilerle birlikte yeni transit sınır kapısının açılacağı Mohris Tepesi'nde incelemelerde bulundu.

İnceleme sonrası AA muhabirinin sorularını yanıtlayan TÜSAN Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Hamidi, bir süre önce Mardin'de yapılan ihale sonucunda 636 bin YTL ile en iyi teklifi vererek Türkiye-Suriye arasında yeni açılacak sınır kapısının yapılacağı arazi üzerindeki mayınları temizleme ihalesini kazandıklarını hatırlattı.

Yeni sınır kapısının inşa edileceği bölgede mayınlardan temizlenmesi gereken 200 dönümlük arazinin bulunduğunu kaydeden Hamidi, ''Ortak firmamıza ait mayın temizleme cihazlarının Almanya'dan gelmesiyle önümüzdeki hafta çalışmalara başlayabileceğiz. Cihazların araziye girmesiyle yaklaşık 1 ay içerisinde araziyi temizleyerek hazır hale getireceğiz. Türkiye'de ilk defa sivil bir firma tarafından mayınlar temizlenecek. Bunun için çok hassas davranıyoruz'' dedi.

Alman Tauber Firması Türkiye Müdürü Sıddık Özdemir ise, Nusaybin'deki mayınları temizleyecek firmalarının, mayın temizleme konusunda dünyada ilk üç sırada yer aldığını söyledi.

Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsun Özmen de, mayınların temizlenmesiyle birlikte ''yap-işlet-devret'' modeliyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Nusaybin'e yapılacak transit sınır kapısının inşa edileceğini kaydetti.
Kaynak:
Bu haber toplam 4750 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri