Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Boğaz’da Ortadoğu zirvesi

10.05.2010 09:58
Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın kabulleri İstanbul’a hızlı bir Ortadoğu trafiği yaşattı

İstanbul Boğazı, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın birlikte ve ayrı olarak biraraya geldikleri liderlerle adeta Ortadoğu zirvesine şahit oldu. Suriye, İran, Irak ve Katar’dan gelen liderlerle yoğun bir gün yaşandı. İstanbul’daki diplomasi trafiği Gül’ün, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ve eşi Esma Esad onuruna verdiği kahvaltıyla başladı. Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile katıldığı Cumhurbaşkanlığı Tarabya (Huber) Köşkü’ndeki kahvaltı 2 saat sürdü. Huber Köşkü’nden Çırağan Sarayı’na geçen Erdoğan, burada da Suriye Cumhurbaşkanı Esad ile biraraya geldi. İki lider yaklaşık 20 dakikalık görüşmenin ardından saraydan ayrıldı ve Dolmabahçe’de bulunan Başbakanlık Çalışma Ofisi’ne geçti.

DOLMABAHÇE’DE YEMEK

Erdoğan, ofiste Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halifa El Tani ile görüştü. Bu görüşmenin ardından Başbakan, Katar Emiri El Tani, Katar Başbakanı Şeyh Hamad Bin Casim Bin Cabir El Tani, Suriye Cumhurbaşkanı Esad ile çalışma yemeğinde biraraya geldi. Başbakan Erdoğan, daha sonra Irak Hükümet Sözcüsü Ali El Debbağ’ı da kabul etti. Diplomasi trafiği Cumhurbaşkanı Gül’ün kabulleriyle de devam etti. Gül, İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile yaklaşık bir saat süren görüşme yaptı.

Anneler Günü’nde  Darülaceze’de 

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Esad’ın eşi Esma Esad, Anneler Günü nedeniyle Darülaceze’yi ziyaret ederek yaşlıların elini öptü. Erdoğan ve Esad’ı, ziyaretleri sırasında Darülaceze’de İstanbul Valisi Muammer Güler’in Eşi Nevval Güler ile Vali Yardımcısı ve Darülaceze Müdürü Yalçın Bulut karşıladı. Darülaceze’de yılın annesi seçilen 74 yaşındaki Deniz Gül, Erdoğan ve Esad’a kendisinin ördüğü şalları hediye etti. Yılın annesi Gül’e, Erdoğan ve Esad da hediye verdi. Bahçede oturan yaşlıların Anneler Günü’nü kutlayan Erdoğan ve Gül, yaşlılarla tek tek ilgilenerek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

ERDOĞAN VE ESAD’A BÜYÜK İLGİ  

Daha sonra Erdoğan ve Esad, Darülaceze’deki bir dairede kalan sakinleri de ziyaret etti. Erdoğan ve Esad buradaki yaşlılara ayakkabı hediye etti. Darülaceze sakinlerinin Erdoğan ve Esad’a yoğun ilgi gösterdiği görüldü. Yaşlıların sorunlarını dinleyen Emine Erdoğan, yardım isteğinde bulananlara söz verdi.

Bu haber toplam 950 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri