Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Artık Suriyeye Vizesiz Girilecek

16.09.2009 18:55
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile yapılan görüşmelerin sonucunda müjdeyi verdi..

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Suriye arasında karşılıklı olarak vize uygulamasının kaldırıldığını açıkladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasındaki ikili görüşme sona erdi.

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde yaklaşık 1 saat 10 dakika
süren görüşmenin ardından Esad ve Erdoğan'ın da katıldığı heyetler arası
görüşmelere geçildi.

IRAK'LA İMZALANAN ANLAŞMA İMAZALANDI

Türkiye ile Suriye önemli bir anlaşmaya imza attı. Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde gerçekleştirilen törende Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Anlaşması'na imza attı.

Daha önce Türkiye ve Irak arasında yapılan Yüksek Düzeyli Startejik İşbirliği Konseyi Anlaşması bu sefer Türkiye ile Suriye arasında imzaladı. Bu anlaşma iki ülkenin başbakanları eşbaşkanlığında ilgili bakanlıkların bir araya gelerek işbirliğini geliştirmeyi amaçlıyor. Anlaşma gereği 6 ayda bir ilgili bakanların bir araya gelerek değerlendirme yapması kararlaştırıldı. Bu anlaşmanın iki ülke arasındaki işbirliğinden entegrasyona geçişin ilk adımı olduğu belirtiliyor.

VİZESİZ ZİYARET BAŞLIYOR

İmza törenin ardından açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, iki ülke arasındaki tüm vizelerin kaldırılmasına karar verildiğini söyledi. Davutoğlu, "İki ülke vatandaşları bugünden itibaren vizesiz ziyaret edebilecektir. Bu ilişkilerimizin ulaştığı seviyeyi gösteren çok önemli bir göstergedir. Alınan karar, iki ülke arasındaki karşılıklı güvenin bir göstergesidir. Gelecek nesillere büyük bir hediyedir." dedi.

Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri