Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'den İran'a nükleer destek

04 Ağustos 2008 / 04:12
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, nükleer enerji faaliyetlerinin kararlılıkla sürdürüleceğini belirtirken Suriye lideri Beşir Esad destek sözü verdi.
Ahmedinejad, İran'ı ziyaret etmekte olan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile görüşmesinde yaptığı açıklamada, "Barışçıl amaçlı ve yasal nükleer enerji haklarımızdan bir adım bile geri atmayacağız" dedi. Ahmedinejad, "Nükleer haklarımızı gözeten her türlü diyaloğa ve müzakereye hazırız" ifadesini kullandı.

Esad da konuşmasında, "İran'ın nükleer enerji elde etme hakkını desteklediklerini" söyledi.
Konuk Cumhurbaşkanı, "Suriye, nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili uluslararası yasalara büyük önem veriyor. Bu şartlarda İran'ın da diğer ülkeler gibi uranyum zenginleştirme ve nükleer santraller kurma hakkı var" ifadesini kullandı.

Ahmedinejad ve Esad, iki ülkenin bölgede barış ve istikrar için rolü ve işbirliği olduğunu söyledi. Liderler, Tahran-Şam ilişkilerini bozmaya yönelik girişimlerin sonuçsuz kalacağını kaydetti.

Görüşmelerde ikili, bölgesel ve uluslararası diğer konuların da değerlendirildiği belirtildi. Esad'ın bugün ayrıca İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından kabul edilmesi bekleniyor.
Göreve geldiği 2000'den bu yana 6. kez İran'ı ziyaret eden Esad'ın, temaslarını tamamlayarak bugün ülkesine döneceği belirtildi.


Bu haber toplam 922 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri