Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sürmene'de noro virüsü paniği

10.07.2010 00:03
Sürmene'de hastaneye mide bulantısı, ishal ve kusma belirtileri nedeniyle başvuran kişi sayısının 300’e ulaşması yetkilileri alarma geçirdi..
Sürmene'de hastaneye mide bulantısı, ishal ve kusma belirtileri nedeniyle başvuran kişi sayısının 300’e ulaşması yetkilileri alarma geçirdi.. Salgının noro virüsünden kaynaklanmış olabileceği tahmin ediliyor.

Trabzon’un Sürmene ilçesinde bugün öğleden sonradan itibaren hastaneye mide bulantısı, ishal ve kusma belirtileri nedeniyle başvuran kişi sayısının 300’e yükseldiği öğrenilirken, salgının noro virüsünden kaynaklanmış olabileceği tahmin ediliyor.

Edinilen bilgiye göre, ilçede bugün öğleden sonradan itibaren vatandaşlar ishal, kusma ve mide bulantısı nedeniyle Sürmene Devlet Hastanesi’ne başvurmaya başladı. Hastaneye başvuran kişi sayısı giderek artarken, hastaneye başvuran hasta sayısı 300’e yükseldi. Hastanedeki yoğunluk nedeniyle vatandaşların bir çoğu hastane bahçesindeki araçlarında serum tedavisi görmek zorunda kaldı.
Konuyla ilgili bilgi veren Sürmene İlçesi Sağlık Grup Başkanı Süleyman Ceylan, “Basit bir ishal vakası diye düşünüyoruz. Yapılan laboratuvar tahlillerinde mikro organizmaya rastlanılmadı.

Durum kontrolümüz altında ve herhangi bir ciddi vakamız yok. Çoğu hastalar ayakta tedavi edildi. Salgınla ilgili kesin bir rapor hazırlanmadı ancak virüs kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Şuana kadar ilçede hastanemize 250-300 kadar hasta başvurdu” dedi.

Öte yandan uzmanlar, Noro Virüsü şüphesi üzerinde dururken, virüs hastalarda aniden başlayan kusma ve ishalle kendini gösteriyor. Mide bağırsak rahatsızlıkları ve şiddetli ishale neden olan Noro virüsünün yüksek bir bulaşıcılık özelliği bulunuyor. Virüsün içme suyundan ve havadan da bulaşabildiği belirtiliyor.

İHA

Bu haber toplam 1508 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri