Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sürpriz ziyaretin nedeni belli oldu

17.05.2010 00:49
Erdoğan, İran'da en üst düzeyde temaslarının olduğunu, bunun ardından takas ile ilgili süreci başlatma fırsat bulacaklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran'a yapacağı seyahatle ilgili olarak ''Takas Türkiye'de olacaksa biz de buraya gidelim dedik'' dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, beraberindeki heyetle İran'a hareket etmeden önce İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula Da Silva'nın G-15 çerçevesinde İran'ı ziyaret ettiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Bu vesileyle bir ikili zirayet yapılmaktadır. İran'ın nükleer programından kaynaklanan sorunların diplomatik çerçevede çözümü için Brezilya ile bir süredir yoğun bir çaba içerisindeyim. Bu çabamız aslında komşumuza ilişkin gelişmeleri kapsayan bir çabaydı. Tabi bu hem bizi hem de bölgemizi yakından ilgilendiren adeta bir sorunlar yumağı. Dünyanın neresine gidersek gidelim, sürekli önümüze getirilen, sürekli ne gibi bir yardımınız olabilir, veyahut da şu anda ne aşamadadır gibi sürekli bu sorularla karşı karşıya kaldık, kalıyoruz." dedi.

Dışisleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu İran'a gönderdiğini ve İran'da sabahın erken saatlerinden beri yapılan görüşmelerde belli bir noktaya, aşamaya gelindiğini haberini almasının ardından programında değişiklik yaparak Azerbaycan yerine İran'a geçmeye karar verdiğini belirten Başbakan Erdoğan, "Bu akşam eğer çalışmaları tamamlarsak bu akşam, yoksa yarın sabah İran'dan Azerbaycan'a geçmeyi planlıyoruz. Onun için şu anda Tahran'a hareketimiz söz konusu. Ardından Bakü ve Batum ziyaretleri gerçekleştireceğiz. İran'da en üst düzeyde yapacağımız temasların ardından öyle zannediyorum ki takasla ilgili süreci de başlatma fırsatını bulacağız." açıklamasını yaptı.

 
Bu haber toplam 938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri