Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özbay: Çatlı’ya kimliği devlet verdi

30.12.2009 13:22
Susurluk'ta yaşanan trafik kazasında ölen Abdullah Çatlı'nın üzerindeki kimlikte ismi çıkan Mehmet Özbay karanlıkta kalan tüm soruları cevaplandırdı.

Susurluk kazasında hayatını kaybeden Abdullah Çatlı’nın kimliğini kullandığı Mehmet Özbay yaptığı açıklamada o kimliği kendisinden izin alındıktan sonra devlet tarafından Çatlı’ya verdiğini iddia etti.

1 Kasım 1996’da yaşanan Susurluk Kazası’ya birlikte anılmaya başlanan Abdullah Çatlı’nın kimliğini kullandığı Mehmet Özbay ilginç açıklamalarada bulundu. Hürriyet gazetesinin Londra temsilcisi Faruk Zabcı’ya konuşan Özbay, Çatlı ile ilk kez 1990 yılında tanıştığını söyledi.

Özbay, Laleli’deki Ramada Oteli’nde bir grup ülkücü ile yemek yerken Çatlı ile tanıştığını belirtip, “Akşam saat 6-7 sıralarındaydı. İsviçre’de cezaevinden kaçıp Türkiye’ye geleli birkaç gün olmuştu. Bu otele ülkücü işadamları giderdi. Ramada yeni açılmış bir oteldi. Buraya sık sık uğrardım. Haftada 2-3 kez. Orada 7-8 arkadaşım vardı. Bunlardan biri Abdullah Reis diye bana tanıştırdıkları Abdullah Çatlı idi. O zamana kadar ben Abdullah Çatlı’yı hiç bilmiyordum” dedi.

Mehmet Özbay, Çatlı ile ilişkilerini de, “Benle tanışmasından sekiz ay kadar sonra, (1990 yılı Kasım ayı) dostluğumuz gelişmişti. 2 çocuğu olduğunu, Bahçelievler’de oturduğunu söylemişti. Ne ticareti yapmasını önerdiğimi, ticari fikirlerimi sordu. Birlikte sinemaya gittik, tiyatroya gittik, yemeğe gittik.

Çatlı genelde yalnız gelirdi, ama resmi polislerle de geldiği olurdu. Korumalarıyla, zaman zaman sivil polislerle gelirdi. Üzerinde her zaman açıkta Uzi marka silahı vardı. Bu işlere karıştığını vücut dilinden anladım Beyaz minibüsle 7-8 polisle geldiği de oldu, 5-6 polisle geldiği de oldu.”

Kendisine ait kimliğin Çatlı’nın üzerinden çıkmasıyla ilgili de çarpıcı bir iddiada bulunan Özbay, kimliğin devlet tarafından Çatlı’ya verildiğini söyledi. Özbay, “Kendisi bir gün sıkıla sıkıla ‘Yurtiçinde ve yurtdışında rahat dolaşabilmem için çok temiz bir kimliğe ihtiyacım var. Devletin müsaadesiyle bir iş olacak ve devlet bunu tedarik edecek. Bana kimliğini verirsen, yurtiçinde ve dışında senin için bir sakınca var mı? Devletin senin kimliğini bana vermesinde sakınca var mı?’ diye sordu.

Kimliğimin ona verilmesi 6 ay öncesi konuşulmuştu. Çatlı uzun süre düşünüp taşınmış ve sonunda bana açılabilmişti. Ben de ‘Devlet böyle uygun görüyorsa, hay hay kullanabilirsin’ dedim. Bu bana yüzde yüz devletin isteği gibi geldi” diyerek sözlerini sürdürdü.
 

Bu haber toplam 5130 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri