Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TAI ile Airbus arasında dev anlaşma

04 Aralık 2008 / 21:10
TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, Airbus A350 XWB programının risk ortağı olarak önümüzdeki dönemde de daha büyük projelerde yer alacaklarını belirterek, "Uçağın daha büyük kısmının sorumluluğunun alınacağını
TAI Genel Müdürü Dörtkaşlı ve Airbus Başkanı ve CEO'su Tom Enders, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla gerçekleşen ve TAI'nin Airbus A350 XWB uçağı için dünyada kanatçık (aileron) üreten tek şirket olmasına ilişkin imzalanan anlaşmanın ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Dörtkaşlı, TAI olarak Airbus A350 XWB programında, risk paylaşımcı olarak seçilmelerinin mutluluğunu, Başbakan Erdoğan ile Alman ve Fransız bakanların katılımıyla kutladıklarını söyledi.

Risk paylaşımcı ortak kavramına ilişkin olarak, "Bu şirket tarihimizde, belki sanayi tarihimizde ilk defa olan bir şeydir" diyen Dörtkaşlı, "Risk paylaşımcı ortak kavramıyla, ürünün ortağı oluyorsunuz, ürün satarsa sizde satıyorsunuz. Satmazsa aynı şekilde sizde elinizi taşın altına koymuş oluyorsunuz. Ve sizin üzerine düşen iş payını tasarımı yaparken, masrafları cebinizden yapıp, uçak sattıkça bu masrafları satışın üzerinden artırıyorsunuz" dedi.

Programda TAI'yi tercih eden Airbus yetkililerine ve kendilerini bu aşamaya getiren kurum çalışanlarına teşekkür eden Dörtkaşlı, "Bunun bir başlangıç olduğuna inanıyorum. Airbus ile entegrasyonumuz birkaç yıldır devam etmekte idi, bu artarak devam edecektir. Buna benzer törenleri daha sık yapacağımızı düşünüyorum" diye konuştu.

"TAI sınıf atladı"

Airbus Başkanı Enders ise, TAI'nin kısa zaman içinde kazandığı büyük deneyim ile büyük bir başarı ortaya koyduğunu ve 'sınıf atladığını' belirterek, "TAI, bu süre içerinde kaliteli ve güvenilir bir firma, iyi bir ortak olabileceğini kanıtladı. Bu vesileyle uzun vadeli bir ortaklık yolculuğunda ilk adımları atmış oluyoruz" dedi.

Airbus olarak bu tercihi yapmış olmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Enders, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede, bu programın çok başarılı olacağına inanıyoruz. Bu ortaklığın neden önemli olduğunu göstermek için bir bilgi vermek istiyorum. Bu programla, taçlandırdığımız ilişkimizi devam ettirmiş oluyoruz. Bu 10 yılda yürütmekte olduğumuz ortaklık çerçevesinde yaptığımız işlem hacminin önümüzdeki 10 yıl içerisinde 10 kat artacağını söylemek istiyorum. Eğer bu çok büyük bir artış değilse, daha büyük bir artışın ne şekilde gerçekleşebileceğini bilemiyorum."

"AİRBUS'a uçağını uçur diyeceğimiz noktaya geleceğiz"

Dörtkaşlı, gazetecilerin sorusu üzerine, Enders'in 'TAI sınıf atladı' sözlerinin kendileri için daha büyük projelerde birinci ortaklık anlamına geldiğini belirterek, "Bu konudaki Airbus CEO'nun ağzından bunu duymak bizim için gurur kaynağıdır" dedi.

TAI'nin Boeing 780 programında da yer aldığı hatırlatılarak, 'İki program arasında ne gibi farklar var?' sorusu üzerine Dörtkaşlı, şunları söyledi:

"Boeing programında, İtalya'nın altında yer alıyoruz ama Airbus programında birinci seviyedeyiz. Ben bu projeyi bir başlangıç olarak görüyorum. Yarım milyar dolarlık işi az diye nitelendiriyorum. Bizim aramızdaki iş hacmi gerçekten 10 kat ve daha üzerinde artacaktır. Bu işi artırmanın yolu da sadece üretimi artırmakla olmaz, işi niteliğine mühendisliği, ticareti, lojistiği katmak gerekir. Bu konularda itimat edilebilecek seviyeye geleceğimize inanıyorum. Bu burada kalmaz yeni nesil uçaklarda, uçağın daha büyük kısmının sorumluluğu alıp, direk en tepedeki Airbus'a 'Al uçağını uçur' diyeceğimiz noktaya geleceğimizi tahmin ediyorum. Bu da çok uzun sürmez. Bununla ilgili toplantıyı birkaç yıl içerisinde yaparız."

'Avrupa ile TAI tesisleri arasında bir fark var mı?' sorusuna ise Enders, "Kriter açısından Avrupa'daki benzer tesisler arasında bir fark görmüyorum. Bildiğiniz gibi bu proje için TAI, Saab ile yarıştı. Ben 2000 yılının başında gelmiştim TAI'ye. Bugünkü haliyle o zaman arasında çok büyük bir fark ve gelişme var. Bu proje, TAI'nin bir üst sınıfa çıktığının bir göstergesidir. Çünkü artık, üretimin yanında tasarlıyor ve kendi kaynaklarını kullanıyor" karşılığını verdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1670 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri