Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Talabani sert çıktı

06 Temmuz 2008 / 18:36
Talabani "artık tahammülüm kalmadı" diye başladı ve PKK'yı uyardı. Bakın Irak Devlet Başkanı neler söyledi;
Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, terör örgütü PKK'nın Türkiye'ye karşı saldırılarını sürdürmesi durumunda kuzey Irak'ı terk etmesini istedi.

Talabani, Atina'da yayımlanan Elefterotipia gazetesindeki demecinde, PKK konusuna değindi.

TÜM SORUMLU PKK

Türkiye'nin kuzey Irak'taki askeri faaliyetlerinin PKK'nın tutumundan kaynaklandığını belirten Talabani, "Kuzey Irak'ta bugün tüm olup bitenlerin sorumlusu PKK'dır" diye konuştu.

Talabani, PKK'nın silahlı faaliyetlerine son vermesi yönündeki çağrılarının "terör örgütü tarafından dikkate alınmadığını" ve "bunun sorun yarattığını" söyledi.

PKK'YA TAHAMMÜL KALMADI

Bir ülkede konuşlanarak, başka bir ülkeye karşı faaliyetlerde bulunan bir gruba kimsenin tahammül etmeyeceğini belirten Talabani, "Adil ve samimi olmalıyız. Bombardımanların ardında kimlerin bulunduğunu anlıyoruz. Bir ülkede konuşlanarak, başka bir ülkeye karşı faaliyetlerde bulunan bir gruba kimse tahammül edemez. Örneğin, Yunanistan, Arnavutluk'ta konuşlanan ve Yunan topraklarında savaşan bir gerilla grubuna tahammül edebilir mi?'' dedi.

PKK KUZEY IRAK'TAN ÇIK!

Talabani, Kürtlerin sorunlarına silahla değil, siyasi araçlarla çözüm aramaları gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Şimdi diyalog zamanıdır. Birçok kez Türkiye'deki Kürt kardeşlerimizden savaşı bırakarak, siyasi mücadeleye geçmelerini istedik. Eğer bunu yapmazlarsa ülkemizi terk ederek, kendi vatanlarına gitmelerini istiyoruz. Türkiye'deki Kürt bölgelerinde Kandil Dağı'ndan daha çok dağ var. Irak Kürdistanında kalacaklarsa, Kürt halkının seçtiği yerel hükümete uymaları gerekir. Kürt parlamentosunun ve Kürt partilerinin oybirliğiyle kendilerinden faaliyetlerini durdurmalarını isteyen karar ve arzulara uymaları gerekir. Bizi dinlemedikleri zaman Türkiye'deki bazı çevrelerin buraya gelmelerine mazeret yaratıyorlar."

Talabani, Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılan Sosyalist Enternasyonal (SE) 23. Genel Kurul toplantısında Yunanlı yetkililerle de temaslarda bulunduğunu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'nin Erbil'i ziyaret ederek, burada bir konsolosluk açma sözü verdiğini belirtti.


Kaynak:
Bu haber toplam 734 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri