Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Talabani'nin vasiyeti kriz çıkardı

16 Şubat 2009 / 18:18
Irak Cumhurbaşkanı Talabani'nin oğluna bıraktığı iddia edilen mektubun sızması krize neden oldu
Talabani'nin liderliğini yaptığı Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) yönetimi istifa etti. Bölgede kriz derinleşiyor. Mektup dedikodusu Irak'ta kriz çıkarttı. Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin oğlu Kubat Talabani'ye bıraktığı ve içerisinde "Bana bir şey olursa Barzani'ye sığın. Seni burada yaşatmazlar" yönünde vasiyetin olduğu iddia edilen mektup Kürtler’i birbirine düşürdü. KYB yönetimi istifa ederken parti üçe bölündü.

Barzani’ye sığın vasiyeti

İddiaya göre yaklaşık 8 ay önce tedavi olmak amacıyla Ürdün'e giden Talabani oğluna mektup bıraktı. Mektupta kendisine bir şey olması durumunda yakınlarıyla birlikte Mesut Barzani'ye sığınması yönünde vasiyeti yer aldı. Aylardır fısıltı şeklinde yayılan bu mektup önceki günlerde ortaya çıktı. Zaten Barzani liderliğindeki KDP ile gergin bir süreç geçiren KYB'de mektubun içeriğinin öğrenilmesi krizi tetikledi.

Talabani'nin kontenjanından bölgesel başkan yardımcısı olan Kosret Resul ile polit büro üyesi Ömer Seyit Ali ve 3 yakın çalışma arkadaşı istifa etti. Kaynaklar, istifanın arkasında KYB'de uzun süredir devam eden reformcu- statükocu çekişmesinin mektuptan sonra geri dönülmez noktaya geldiği, reformcu kanadın KYB ile ilişkilerini kestiğini belirtti. Öte yandan duruma müdahale eden Cumhurbaşkanı Talabani'de konuyu görüşmek için Kosret Resul'ü Bağdat'a davet etti.

Kaynak:
Bu haber toplam 942 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri