Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Talat ve Hristofyas arasında yakınlaşma

05 Ocak 2009 / 14:59
KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Hristofyas'la bugün yaptıkları görüşmede "büyük bir yakınlaşma sağlandığını" açıkladı.
Cumhurbaşkanı Talat, Hristofyas'la görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığına dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bugün ele aldıkları iki konuda "yakınlaşma" sağlandığını ifade eden Talat, şunları söyledi:

"Bugün iki önemli konuyu ele aldık. Bir tanesi, normlar hiyerarşisi dediğimiz, yasaların ve kuralların kurucu devlet ve federal devlet bağlamında nasıl seviyeleneceğini ela alan husustu. O konuda önemli bir yakınlaşma var. Bunun dışında, federal hükümetle kurucu devletlerin ve kurucu devletin kendi aralarında işbirliği düzenlemeleri ve anlaşmalar konusunu ele aldık. Orada tam bir yakınlaşma sağlandı. Dolayısıyla bu iki önemli konuda büyük bir yakınlaşma bugün sağlandı diyebiliriz."

Teknik Komitelerin vardığı sonuçların uygulanması konusunda da kısa bir değerlendirme yaptıklarını ifade eden Talat, sonuçların uygulanması açısından büyük bir yavaşlık olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Talat, Ortadoğu'daki durumla ilgili ortak bir açıklama hazırlandığını ve bugün kamuoyuna duyurulacağını bildirdi.

-KAROYAN'IN HEDİYESİNİ KABUL ETMEMESİ-

Cumhurbaşkanı Talat, bir soru üzerine, Rum meclis başkanı ve Demokratik Parti (DİKO) Genel Başkanı Marios Karoyan'ın, yeni yıl dolayısıyla gönderdiği hediye sepetini üzerindeki yazılar nedeniyle kabul etmemesiyle ilgili soru üzerine, kişisel olduğu için konunun görüşmede gündeme gelmediğini söyledi.

Herhangi bir art niyet taşımadan hediye gönderdiğini ve hediye göndermeyi ilk kez yapmadığını, eski Rum lider Tasos Papadopulos'a da hadiye gönderdiğini anlatan Talat, "Böyle bir muameleyle hiç karşılaşmadım. Niye böyle yapıldığı, kendisi tarafından açıklanmalı. Herhangi bir art niyet yoktu" dedi.

-ANKARA'YA BÜYÜKELÇİ ATANMASI KONUSU-

Cumhurbaşkanı Talat, KKTC'nin Ankara'ya büyükelçi ataması konusunda ise "Herhangi bir sorun olmadığını ve birkaç gün içinde konunun sonuçlanacağını" açıkladı.

Talat, "Daha önce açıklanan mevcut isim mi (Namık Korhan), yeni bir isim mi" sorusu üzerine de "Dışişleri Bakanlığı kesin olarak işlemi başlatsın ona göre söyleyeyim. O isim değildir diyemem, mutlaka o olacak da diyemem. Yani bir istişare aşamasındayız. O istişare aşamasının sonunda belli olacak" diye konuştu
Kaynak:
Bu haber toplam 804 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri