Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tansu Çiller tekrar yargılanmalı

03 Kasım 2008 / 22:12
Susurluk davası hakiminden çarpıcı açıklamalar geldi! Hakim davadan vicdanen rahatsız. Çiller'in yeniden yargılanması gerektiğini söyledi ve ekledi;
Uğur Dündar'ın sunduğu Arena'nın bu haftaki konuğu Susurluk hakimi Metin Çetinbaş... Susurluk davasının hakiminden çok çarpıcı açıklamalar geldi. Kaza sonrasında açılan dava, bu derin ve karanlık ilişkiler ardında kalan esrar perdesini kaldırmaya yetmedi.

Susurluk davası hakimi Metin Çetinbaş, dava sonucundan vicdanen rahatsız olduğunu söylerek, o dönemin Başbakan'ı Tansu Çiller'in yeniden yargılanması gerektiğini dile getirdi.

İşte Çetinbaş'ın açıklamalarından satır başları;

SUSURLUK NEDİR?: "Bana göre susurluk şudur. Devlet gücünü kullanan şahısların bu gücü kullanırken çeteleşmeleridir."

SİYASETÇİLER DE YARGILANMALIYDI: Susurluk davasında siyasetçilerin de yargılanmaları gerektiğini söyleyen Çetinbaş, Uğur Dündar'ın, 'Neden böyle bir girişimde bulunulmadı' sorusuna şöyle yanıt verdi;

"Mahkeme sadece önüne getirilen sanıkla ilgili karar verebilir. Bir çok idari soruşturma zaman aşımına uğratıldı. Yani bu yargının önünün kesilmesidir. Eğer memursa, bürokratsa onunla ilgili idare soruşturma izninin verilmesi lazımdır. Mesela bakan olanlar, milletvekili olanlar, Başbakan olanlar... Bunlarla ilgili idare soruşturma izni gelmezse nasıl yargılayalım ki?"

TANSU ÇİLLER YENİDEN YARGILANMALI: Susurluk dosyası yeniden açılmalı diyen Çetinbaş'a göre o dönemin Başbakan'ı Tansu Çiller ve Meral Akşener yeniden yargılanmalı. Çetinbaş, "Susurluk davası sonucundan da vicdanen rahatsızım" dedi.

HESAP SORULMALI: Ergenekonun 85 yıllık bir örgüt olduğuna dikkat çeken Çetinbaş, nasıl oluyor da 85 yıllık bir örgütü devlet kurumları tanımıyor diyerek sözlerini şöyle sürdürdü, "Eğer bu kadar ciddi bir örgütten bahsediliyorsa, 85 senedir bu devlet kademesinde görev yapanlardan hesap sorulmalıdır. Bu örgütün başı yok, sonu yok."

Kaynak:
Bu haber toplam 1288 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri