Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taraf Başbuğ'un biletini kesti

30.10.2009 02:06
TSK'dan derin kulis: Herkes belgenin Başbuğ tarafından hazırlandığını biliyor. 'Manevi oğlu' Çiçek kurban verilecek. Vatan ve Akşam'a 5 soruyu veren Tuğg. Çubuklu.
Genelkurmay'da hummalı bir çalışma var: Herkes planın Başbuğ'un emriyle hazırlandığını biliyor. Şimdilik kurban seçilen Albay Çiçek yargıçlara gönderilecek. Amaç, davayı askeri mahkemeye kaydırmak. Yine de Org. Başbuğ'a 'Kesin gidici' gözüyle bakılıyor.

Ankara hareketli günler yaşıyor. İrticayla Mücadele Eylem Planı belgesinin orijinalinin ortaya çıkmasıyla Genelkurmay Başkanlığı'nda ışıklar neredeyse hiç sönmüyor. Karargahta hummalı bir çalışma var. Bu çalışmanın amacı, orijinal belgenin ortaya çıkmasıyla, askeri savcılığın olaya tekrar el koyup, gerçekleri ortaya çıkarması değil. Karargah'taki herkes bu belgenin Orgeneral İlker Başbuğ'un emriyle hazırlatıldığını biliyor. Çalışmanın ve ışıkların sönmemesinin tek bir nedeni var. Bu sorumluluk kimlerin üzerine yıkılacak ve Orgenerallere varmadan bu iş nasıl kapatılacak.

Akşam ve Vatan'ın beş sorusu Çubuklu'dan

Hukuki olarak bu işin nasıl kapatılacağı görevi Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu'ya verildi. Çubuklu ilk adım olarak medyadan bazı isimlerle irtibata geçti. Kamuoyuna Vatan ve Akşam gazeteleri tarafından yansıtılan beş soru, Çubuklu tarafından hazırlandı. Bir gazeteye telefonla direkt, diğer bir gazeteye ise dolaylı yolla sorular iletildi. Bir gün sonra da bu sorular iki gazetede yer aldı.

Çubuklu şu sıralar bununla da yetinmiyor. Başbuğ'a hukuki olarak bu işin içinden nasıl çıkacakları yönünde rapor üzerine rapor hazırlıyor.

Anayasa Mahkemesi'ne baskı mı?

Başbuğ'un Çubuklu'dan tek isteği var. Soruşturmanın Ergenekon savcılarından alınıp, askeri savcılığa devredilmesi için tüm yolların denenmesi.

Çubuklu bir yandan gazetecileri ararken, diğer yandan da askerlere sivil mahkemenin yolunu açan yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'nde görevli bazı üyelerle görüşüyor. Karargah'ın sütten ağzı yandığı için bu görüşme sonuçları "sözlü rapor" olarak üst makamlara rapor ediliyor.

Çubuklu bu çalışmaları yaparken, Karargah'taki diğer görevliler de boş durmuyor.

Karargah'taki toplantıda alınan bir dizi karar

Önceki gün Karargah'ta ilginç bir toplantı yapıldı. Toplantıya Başbuğ ve orijinal belgeyi savcılara gönderen subayın mektubunda yer alan isimlerin büyük bölümü katıldı. Sinirler gergin, suratlar oldukça asıktı. Toplantının iki gündem maddesi vardı. İlki, bu belgenin karargah'tan kim tarafından nasıl çıkarıldığı, ikincisi ise bu işten nasıl kurtulunulacağı.

İlk soruya cevap bulunamadı. İkinci gündem maddesi hakkında ise çeşitli fikirler ileri sürüldü. Toplantı sonunda bir dizi karar alınırken, yol haritası da belirlendi.

Albay Çiçek teslim edilecek

Karargah'taki görevliler arasında "Başbuğ'un manevi oğlu" olarak bilinen Albay Dursun Çiçek'in "ipinin çekilmesi" toplantı sonucu kesinleşti. Çiçek, sivil yargıçlara teslim edilecek. Kamuoyu bununla tatmin olmazsa Çiçek'le birlikte aynı şubede çalışan birkaç düşük rütbeli subay daha sivil savcılığa gönderilecek.

Toplantıda ilginç bir de belge gündeme geldi. Bu belgeyle ilgili de Karargah endişeli. Dışarı sızıp sızmadığını bilmiyorlar. Belge resmi olarak kayıtlarda olduğu için de imha edilemiyor. "İrticayla Mücadele Eylem Planının ardında bulunan tüm isimler bu belgede saklı. Bu belge ortaya çıksa da çıkmasa da Karargah'ta Orgeneral İlker Başbuğ'un gideceği tahmin ediliyor. "Başbuğ ya emekli e-di-le-cek ya emekli e-di-le-cek."

Kaynak: Mehmet Baransu/Taraf

Bu haber toplam 1814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri