Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taraf yazarından skandal sözler

01.10.2009 00:00
Taraf'ın ermeni kökenli yazarı : "Neymiş? Allah diye biri varmış, canı sıkıldıkça kitap yazarmış ama.."
Taraf gazetesinin Ermeni kökenli yazarı Sevan Nişanyan bugünkü köşesinde Sansür kelimesinin etimolojisini açıklarken dini alaya aldı.. İşte Nişanyan'ın o yazısı..

Censeo (değer biçmek, takdir etmek) fiilinden censor (/kensor/) eski Roma'da hem nüfus idaresi hem ahlak zabıtası görevi yapan bir yüksek görevlinin adı. Yaptığı işin adı censura (/kensura/).

SANSÜRÜN ETİMOLOJİSİ
Latincenin Kuzey Frengistan vilayetinde konuşulan taşra lehçesinde bu kelimenin telaffuzu ikibin yılda tanınmayacak derecede değişmiş. İnce sesliye bitişen /k/ sesi önce /ts/ sonra /s/ diye söylenir olmuş. Geniz /n/sine bitişen /e/ sesi ağzın gerilerine doğru kaçıp /a/ olmuş. /U/ sesi incelip /ü/ halini almış. Kelime sonundaki -a dişil eki de önce /e/ olmuş, sonra eriyip gitmiş. Modern Fransızca sözcük halâ aslına yakın bir şekilde censure yazıldığı halde /sansür/ diye okunuyor.

Türkçeye gazetenin icadından hemen sonra sansür de gelmiştir. Kelimenin 1900 civarından daha eski örneğini bulamadım henüz, ama tahmin ederim 1865'lerde Tasvir-i Efkâr'ın hükümetle başı derde girdiğinde Babıâli'de birileri "fekat bu censure'dür azizim" diye mırıldanmıştır.

DİYORLAR Kİ MEMLEKETE ÖZGÜRLÜK GELDİ
Şimdi diyorlar ki memlekete özgürlük geldi. Doksan seneden beri tabu olan şeylerden bile artık serbestçe bahsedebilirsin. Ama bir de ne görelim? Bu sefer başka şeyler sansüre tabi olmuş. Orduya, devlete, Yüce Manitu'ya istediğini söyle serbest, ama iş İlkçağ Arap mitolojisini sorgulamaya geldi mi orada dur diyorlar.

ALLAH DİYE BİRİ VARMIŞ CANI SIKILDIKÇA KİTAP YAZARMIŞ..
Neymiş? Allah diye biri varmış, canı sıkıldıkça kitap yazarmış ama artık yazmamaya karar vermiş, pırpır kanatlı ulaklarla birtakım hazretlere mesaj iletirmiş, o hazretlere dil uzatan maazallah çarpılırmış. Bu hikâyelere istemesen inanma diyorlar, tamam, ama inanmadığını açık açık söylemen caiz değildir. Nedenmiş? Müslümanlar alınırmış!

Doğanın boşluk kabul etmemesi gibi, bu toprakların havası mıdır, suyu mudur, özgürlük kabul etmiyor herhalde.
Bu haber toplam 2160 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri