Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Acele edin yoksa deliller...

03.09.2010 13:16
"Acilen harekete geçip inceleme yapılırsa gerçekler ortaya çıkar, aksi takdirde belge ve kanıtlar ortadan kaldırılacak!"

Taraf’ın ortaya çıkardığı yasadışı dinleme cihazı alımıyla ilgili önceki gün açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı, cihaz alım sözleşmesinde Başbakan'ın imzasının bulunduğunu açıkladı. Taraf muhabiri Mehmet Baransu, eline ulaşan yeni bilgiler ışığında Genelkurmay’ın cevaplaması için birkaç soru sordu:

» 30 Mart 2007’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a imzalatılan SSİK kararında, alınacakcep telefonudinlenme sistemiyle ilgili Başbakan’a tam bilgi verdiniz mi? Yoksa Başbakan’a faklı bir gerekçe mi sundunuz?

» Yetkiniz olmamasına rağmen, Anayasal suç işleyerek aldığınız cihazların yurtdışında ve yurtdışına yönelik görev bölgesinde konuşlandırıldığını açıkladınız. Söz konusu telefon cihazları kaç adet alındı, nerelerde kullanıldı ve konuşlandı?

» 28 Aralık 2009 tarihinde Seferberlik Tetkik Kurulu’nda yapılan aramalar sırasında GES Komutanlığı’na ait içinde dinleme cihazlarının bulunduğu araç Kirazlıdere’de miydi?

» Özel Kuvvetler Komutanlığı’na 2010’da getirilen dinleme sistemi nerelerde ve kimler için kullanıldı?

» 2008’de dinleme sistemi KKTC’ye götürüldü mü? Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu tarafından nerede ve ne amaçla kullanıldı?

"Acele edin, sökecekler"

Genelkurmay, 06 AD 6382 plakalı aracın “iddia edilen konularla uzaktan yakından bir ilgisinin bulunmadığını” iddia etti ancak aracın ne için kullanıldığı konusunda bir açıklama yapmadı. Amerikalıların “Powervac” dedikleri bu yolla herhangi bir baz istasyonu üzerindeki cep telefonu konuşmalarının tamamını takip etmek mümkün. Meclis’in önüne park edeceğiniz bu araçla, Meclis’teki tüm telefon görüşmelerini dinlenebilir. Taraf muhabiri Baransu'nun haber kaynağı, bu aracın tamamen cep telefonu dinlemek üzere tedarik edildiğini ve sistemin araçta olduğunu söyledi. Haber kaynağının bir iddiası daha var:

“Araç içindeki sistem sökülmeden yerinde inceleme yapılabilirse, tüm gerçekler ortaya çıkar. Sivil savcıların acilen harekete geçip, bu cihazlar sökülmeden aracı incelemeleri gerekiyor. Aracın özel olarak cep telefonu dinlenmesi için teçhiz edildiği anlaşılacaktır. Aksi takdirde tıpkı İrticayla Mücadele Eylem Planı sonrasında yapıldığı gibi belge ve kanıtlar ortadan kaldırılacak.”

TARAF

Bu haber toplam 1112 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri