Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taraf'tan 'Kafes Eylem Planı' iddiası

19.11.2009 11:36
Taraf'ın haberine göre Poyrazköy'ün izini süren savcılar, Deniz Kuvvetlerindeki cuntanın gayrimüslimler üzerinden AKP'yi bitirmeye yönelik Mart 2009 tarihli Kafes Eylem Planı'nı deşifre etti.

41 KİŞİLİK ÖZEL YAPILANMA

DENİZ Kuvvetlerindeki 41 kişilik hücreden oluşan özel Operasyon Gücü Komutanlığı tarafından hazırlanan planda Ergenekon'da tutuklanan Yarbay Ercan Kireçtepe imzası var. Beş aşamalı planın amacı şöyle: Gayrimüslimler üzerinde korkutucu propaganda icra edilecek. AKP üzerindeki iç ve dış toplumun baskısı arttırılacak.

DÖRT AŞAMALI EYLEM PLANI

PLANIN hazırlık ve korku yaratma safhaları şunları öngörüyor: Gayrimüslimlerin isim, adres, okul, vakıf ve ibadethanelerinin belirlenmesi. Adalar'da yoğun güzergâhlarda duvarlara tehdit içeren sloganlar yazılması. Tehdit telefonları açılması.

Gayrimüslimleri vurup AKP'yi bitireceklerdi
Ergenekon tutuklusu Levent Bektaş'ta ele geçen film CD'sindeki şifreyi çözen savcılar Deniz Kuvvetleri'ndeki cuntanın "Kafes Operasyonu Eylem Planı'nı ortaya çıkardı. Plana göre gayrimüslimler vurulup dindarlar suçlanacak, AKP üzerindeki dış baskı arttırılacaktı

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan emekli Binbaşı Levent Bektaş'ın ofisinde ele geçirilen bir film CD'sinin içerisine şifrelenerek gizlenen "Kafes Operasyonu Eylem Planı" gayrimüslimlere yönelik korkunç planlan gözler önüne serdi. Plana göre AKP üzerinde iç ve dış baskıyı artırmak için Türkiye'de yaşayan gayrimüslimlere suikast düzenlenecek, azınlıkların yaşadığı mahallelerde bomba patlatılacak.

Plan, Ergenekon kapsamında tutuklanan beniz Yarbay Ercan Kireçtepe tarafından hazırlandı. Eylemlerin ise çoğu Ergenekon soruşturmasında tutuklu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli muvazzaf ve emekli subaylar tarafından gerçekleştirileceği belirtiliyor. Hangi subayın hangi hücrede olduğu planda aynim olarak yer alıyor. Son iki hafta içinde Ergenekon savcıları tarafından ifadeleri alınan 27 subayın bu planla ilgili sorgulandığı belirtiliyor.

Mart 2009 tarihli "Kafes Operasyonu Eylem Planı"nın "Genel" bölümünde "Rahip Santaro, Malatya Zirve Yayınevi ve Hrant Dink operasyonları sonrasında Türkiye'de yasayan gayrimüslimlerin irticai grupların hedefinde olduğu yönünde kamuoyu oluşmuş, ancak AKP tarafından karşıt medyanın da desteğiyle söz konusu olayların Ergenekon tarafından organize edildiği şeklinde yoğun propaganda faaliyetlerinde bulunulmuştur" deniyor.

Biz yapacağız AKP'nin üstüne atacağız

Planda bu durumun tersine çevrilmesi için "gayrimüslimler üzerinde korkutucu propagandanın icra edileceği" vurgulanıyor ve şöyle deniyor, "Özel Operasyon Gücü Komutanlığı tarafından Ergenekon Davası'nda tutuklu bulunanlara destek vermek, AKP ve yandaşlarının karşı psikolojik harp faaliyetlerini etkisiz kılmak, gündemi değiştirerek hedef saptırmak, teşkilatın moralini yükseltmek ve kamuoyunun desteğini kazanmak maksadıyla; gayrimüslimler üzerinde korkutucu propaganda icra edilecek ve söz konusu faaliyetler kaynağı bakımından kara propaganda ile AKP ve AKP'ye destek veren diğer şer odaklarınca icra edilmiş gibi gösterilecektir."

Dört aşamalı plan

Planda operasyonun "Hazırlık", "Korku oluşturma", "Kamuoyu oluşturma" ve "Eylem" olmak üzere dört safhadan oluştuğu belirtiliyor.

Hazırlık safhasında yapılacaklar şöyle sıralanıyor:

- Gayrimüslim nüfusun isim ve adresleri belirlenecek.

- Gayrimüslimlere ait gazete, dergi vb. abone listeleri elde edilecek.

- Gayrimüslimlere ait eğitim kurumların öğrenci, veli ve çalışanların listeleri tespit edilecek.

- Gayrimüslimlere ait vakıf ve ibadethanelerin cemaat listeleri elde edilecek.

- Gayrimüslimlerin dini bayram/önemli günlerinin ve nerelerde ayin/tören düzenledikleri tespit edilecek.

- Eyleme uygun gayrimüslimlerin mezarlıkları belirlenecek.

Eylemin "Korku oluşturma" safhasında İse şunların yapılması planlanıyor:

- Tesbit edilen Agos gazetesi abonelerinin listeleri paylaşım siteleri ve irticai web siteleri başta olmak üzere internet ortamında yayınlanacak

- Agos gazetesi abonelerine tehdit telefonları açılacak ve tehdit mektupları gönderilecek.

- Adalar bölgesindeki yoğun güzergahlardaki duvarlara tehdit içerikli sloganlar yazılacak.

- Abone listeleri çoğaltılarak, adalarda yasayan vatandaşların kolaylıkla görebilecekleri bölgelere bırakılacak.

- Medya ve internet siteleri kullanılacak

Planın "Kamuoyu oluşturma" safhasında yapılacaklar da şöyle sıralanıyor:

- Abone listelerinin ulusal basında yayınlanması ve haber yapılması sağlanacak.

- Konu hakkında köşe yazılan yazdırılacak.

- Tanışma programlarında konuya yer verilecek ve AKP Hükümetinin vurdumduymazlığı ele alınacak.

- 6-7 Eylül olayları. Varlık Vergisi haberleri gibi konulara medyada tekrar tekrar yer verilecek.

- AKP karşıtı vveb siteleri artırılarak faaliyetleri yoğunlaştırılacak.

- Azınlıklar lehine faaliyet gösteren web siteleri içerik yönünden desteklenecek.

- Mevcut sitelere ilave olarak "www.tehditaltindayiz.com", "www.agosasahipcikalim.com" vb. adlarla yeni web siteleri oluşturulacak, belirlenen temalar doğrultusunda yayınlar yapılacak ve bu siteler etkin şekilde tanıtılacak.

- Kaynağı AKP ve yandaş gruplara aitmiş izlenimi verilen web siteleri kurularak, söz konusu sitelerin gerekli tanıtımları yapılacak ve dini içerikli yayınlar arasına Agos gazetesi başta olmak üzere, azınlıklara ait medya unsurlarını hedef gösteren mesajlar serpiştirilecek.

- İcra edilen eylemlerin suçlusu olarak AKP ve irticai gruplar gösterilerek, kaynağı hakkında "kara propaganda" icra edilecek.

SUİKAST YAPILACAK BOMBA ATILACAK

Planın en ürkütücü bölümü ise "eylem" bölümünde yer alıyor:

- Adalar bölgesindeki çeşitli mahallelerde bomba patlatılacak.

- Azınlık haklarını hararetle savunma konusunda Ön plana çıkmış kişi/kişilere suikast düzenlenecek.

- Agos gazetesi civan gibi belirlenen yerlere ses bombalan konacak.

- Birçok yere şüpheli paket bırakılıp, ihbar edilerek güvenlik güçleri meşgul edilecek.

- Adalarda vapur seferi düzenlenen iskelelerde bombalı eylemler düzenlenecek.

- Gayrimüslimlere ait mezarlıklara yönelik olarak sansasyonel eylemler icra edilecek.

- Tanınmış gayrimüslim işadamı ve sanatçılardan belirlenen bir ya da birkaçı kaçırılacak.

- Gayrimüslim nüfusun yoğun bulunduğu bölgelerde sık aralıklarla araç, ev ve işyeri kundaklanacak.

- İstanbul ve İzmir gibi gayrimüslimlerin yoğun olarak yaşadığı illerde de benzeri eylemler yapılacak.

- İcra edilen sabotaj, adam kaçırma, suikast eylemleri özel plan hücre lideriyle kurulacak koordineyi müteakip, belirlenecek irticai örgütler adına üstlenilecektir.

Erdoğan planda 'düşman unsur'

Planın "Düşman Unsurlar" bölümünde şöyle deniyor: Başbakan Erdoğan'ın Davos'ta yaptığı çıkış, taraftarlarından yoğun destek gördü. Ama yerel seçimde başarısız oldular.'Kafes' planının akıl almaz detayları

Beykoz Poyrazköy'deki mühimmatın bir kısmı 3 Şubat 2009 tarihinde Kaynarca Köyü Hocaoğlu Mevkii ormanlık arazide köylülerin bir araçla birlikte şüpheli birtakım kişileri görüp jandarmaya haber vermesiyle bulundu, jandarma, köylülerden gelen bilgi üzerine vakit geçirmeden harekete geçti. Köylülerin İhbar ettiği bölgede tornavidalarla işaretlenmiş bir ağacın altında yeni kazılmış toprak yığınına rastlandı. Jandarmanın yaptığı inceleme ve kazı çalışmaları sonucu su termosu içerisinde gizlenmiş 27 adet TNT kalıbı (her biri yaklaşık 500 gr. civarında), 100 gr C4 patlayıcı, 155 cm infilaklı fitil. Üç adet elektrikli fünye ve bir adaptör bulundu.

Hücre, eylem İçin Göktaş'tan haber bekliyordu

Bu olayın üzerinden yaklaşık 25 gün sonra (29 Şubat 2009) Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara gelen bir ihbar mektubunda, Beykoz'da Jandarma tarafından bulunan mühimmatın Ergenekon tutuklusu Emekli Albay Levent Göktaş'a bağlı. Emekli Binbaşı Levent Bektaş, Yarbay Ercan Kireçtepe. Binbaşı Erme Onat, Binbaşı Eren Günay ve Yarbay Mustafa Turhan Ecevit'ten oluşan bir hücreye ait olduğu iddia edildi. Bu ekibin eylem için Göktaş'tan haber beklendiği de ihbar mektubundaki iddialar arasındaydı.

Dalanın bilgisi dahilinde patlayıcı gömüldü

Bu bilgiler doğrultusunda çalışmalarını derinleştiren emniyet güçlerine, 1/4 Nisan 2009 tarihinde başka bir ihbar mektubu daha geldi, ihbar mektubunda, Emekli Binbaşı Levent Bektaş, Yarbay Ercan Kireçtepe, Binbaşı Erme Onat, Binbaşı Eren Günay, ve Yarbay Mustafa Turhan Ecevit'ten oluşan hücre tipi illegal yapının, Göktaş'ın serbest bırakılmaması durumunda, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara yönelik bir suikast planı yaptıkları anlatılıyordu.

Ayrıca bu kişilerin SAT Komutanlığı'nın arkasında bulunan Bedrettin Dalan'a ait araziye Dalan'ın bilgisi dahilinde çok sayıda silah ve patlayıcı gömdükleri de mektupta İddia edilmişti. Silah ve mühimmatın gömülü olduğu yerler de tarif edilmişti.

Emniyet güçleri aldıkları mahkeme kararıyla birlikte 21 Nisan 2009 tarihinde belirtilen arazide arama ve kazı çalışmalarına başladı. Kazı çalışmalarına emniyet güçlerinin yanı sıra, Jandarma yetkilileri ve İstanbul Üniversitesi "nden üç akademisyen de katıldı. Akademisyenler, yerin 30 metre altını gösterebilen jeoradar isimli cihaz ile arama yaptılar. 21 nisanda başlayan kazı çalışmaları bir hafta sonra bitirildi.

Kazı çalışmaları sonucu Poyrazköy'de 15 adet dolu, yedi adet boş lav silahı, 450 gr. C4 patlayıcı madde, 14 adet el bombası, 45 adet sis bombası, yedi adet hakem bombası, 23 adet İşaret fişeği, beş adet bombalı bubi tuzağı, 38 metre saniyeli fitil, 30 metre İnfilak fitili, 24 adet fünye, üç adet gösteri bombası, yaklaşık 3000 adet fişek bulundu.

Ardından ele geçirilen mühimmat ve silahlarla ilgili olarak şüphelilerin ev ve iş yerlerinde arama yapıldı ve 2/4 Nisan 2009 tarihinde Levent Bektaş, Ercan Kireçtepe, ve Erme Onat, 27.04.2009 tarihinde Eren Günay, 27.05.2009 tarihinde İse yurtdışı görevinde bulunduğu için gözaltına alınamayan Mustafa Turhan Ecevit tutuklandı.

Bir ihbar mektubu daha geldi

23 Mayıs 2009 tarihinde bir TSK mensubu tarafından savcılara bir ihbar mektubu daha gönderildi. Mektupta Kurmay Albay A. T. liderliğinde, Astsubay Kıdemli Başçavuş H. C., Astsubay Kıdemli Başçavuş S. D. ve Astsubay

Kıdemli Başçavuş F. A'nın tutuklanan Deniz subayları ile aynı illegal yapıda yer aldığı iddia edildi. Bu kişilerin ev ve İş yerlerinde Ergenekon hakkında çok önemli belgeleri sakladıkları da mektuptaki iddialar arasındaydı. 28 Mayıs 2009 tarihinde söz konusu kişilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda İddia edilen Ergenekon hakkında çok sayıda bilgi ve belgeye ulaşıldı. Astsubay H. C. ile BTP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Ağar arasındaki İlişkileri ortaya koyan çok önemli dokümanların da bu aramalarda ele geçirildiği de İddia edilmişti. Patlayıcıların bulunduğu dönemde H.C., F. A. ve S. D'nin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından gözaltına alındığı ancak herhangi bir cezai müeyyide uygulanmadan serbest bırakıldığı da iddialar arasındaydı.

Albay, Perinçek'in internet grubuna üye

23 Mayıs 2009 tarihinde yine bir başka subay tarafından gönderilen ihbar mektubunda ise Deniz Kurmay Kıdemli Albay Şafak Yürekli, Deniz Kur. Kd. Alb. Mert Yanık, Deniz Kur. Kd. Alb. Dora Sungunay, Deniz Kur. Kd. Alb. Muharrem Nuri Alacalı. Deniz Kur. Kd. Alb. Levent Görgeç, Deniz Kur. Kd. Alb. Tayfun Duman, Deniz Kur. Kd. Alb. I. Koray özyurt ve Emekli Deniz Albay Aydın Ortabaşı'nın Ergenekon bağlantısı olduğu iddiası detaylı bir şeklinde anlatıldı. 28 Mayıs 2009'da bu şahıslarında ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda da çok sayıda Ergenekon belgesinin ele geçirildiği iddia ediliyor.

Albay Yürekli'nin, Doğu Perinçek'in İnternet ortamındaki faaliyetleri kapsamında kurulmuş olan "Aydınlık Gelecek Harekeli" isimli internet grubuna üye olduğu ortaya çıkarıldı. Ayrıca Yürekli ve Sunguray'ın, DHKP/C örgütü ile irtibatlarını deşifre eden çok önemli belgelere el konulduğu da iddialar arasında.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile bağlantılar

Yapılan aramalarda ayrıca Koramiral K. S., Albay M. Y., 2009 YAŞ kararlan ile tuğamiralliğe terfi ettirilen L. G. ve emekli Albay A. O'nun, Çağdaş Yaşamı Destekleme Demeği ile irtibatı olan bağlantılarını İçeren belgeler ortaya çıkarıldı.

ÇYDD'den burs alan kız öğrencileri, genç teğmenlerle irtibata geçirerek teğmenleri Ergenekon terör örgütü adına kullandıkları iddia ediliyordu. Bu iddiayla ilgili savcıların elinde belge ve bilgi olduğu da belirtiliyor.

Teğmenler suikast hazırlığındaydı

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, 18 1 Temmuz 2009'da Gölcük Donanma: Komutanlığı'nda görevli teğmenlerde ilginç belge ve bilgiler ele geçirildi. Dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin ATAÇ ve dönemin Donanma' Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'e teğmenlerin suikast planı yaptıkları İddia ediliyordu. Teğmenlerin evinde 500 gr civarında Datasheet patlayıcı ele geçirildi. Teğmenler ile ÇYYD'den burs alan kızların gizli çekilmiş özel görüntüleri de yapılan aramalarda ele geçirildi. Ardından da gözaltına alınan teğmenler tutuklandı.

Poyrazköy kazıları sonrası ev ve iş yerinde arama yapılan Emekli Binbaşı Levent Bektaş'ın ofisinden ele geçirilen bir CD'de de inanılmaz bir plan yakalandı. CD'nin içeriğinde "data stash" isimli bir programın yer aldığını gören 1 uzmanlar, bu programın film, resim veya metin dosyalarının arkasına normal kullanıcılar tarafından görülmeyecek şekilde bilgi ve doküman saklandığını tespit ettiler.

Dosyalar şifrelendiği için tüm çalışmalar bu boyuta kaydırıldı. Yapılan incelemeler sonucu bir film CD'sinin arkasına "data stash" programı yardımı ile gizlenmiş, şifreli bir dosya tespit edildi. Profesyonel bir biçimde gizlenen ve şifrelenen bu dosya uzman ekiplerin uzun süren çalışmaları sonucu açıldı ve içinden "Kafes Eylem Planı" İsimli dokümana ulaşıldı.


 

Bu haber toplam 2484 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri