Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TSK-PKK Gizli Görüşmeleri

08.07.2010 09:48
Taraf gazetesi yine çok konuşulacak bir habere imza attı. Genelkurmay ile terör örgütü PKK... İşte detaylar;

PKK ile 2000 sonrası MİT üzerinden yapılan gizli görüşmeler, 1996-1999 yıllarında bizzat Genelkurmay tarafından yürütülmüş. Türkiye-Hollanda-Brüksel trafiği...

Genelkurmay ile terör örgütünün ilk dirsek teması 1996 yılında olmuş.. Resmi temas ise bir yol sonra yapıldığı ortaya çıktı.

Taraf gazetesi yine çok konuşulacak bir habere imza attı. Taraf yazarı Yıldıray Oğur, Genelkurmay ile terör örgütü PKK'nın Öcalan yakalanmadan yıllar önce bile görüştüğünü yazdı..

PKK ile 2000 sonrası MİT üzerinden yapılan gizli görüşmeler, 1996-1999 yıllarında bizzat Genelkurmay tarafından yürütülmüş. Türkiye-Hollanda-Brüksel trafiği...

ALBAY HOLLANDA'DA GÖRÜŞTÜ GENELKURMAY

Toplumsal İlişkiler Dairesi'nden Kurmay Albay H.D, 14 Nisan 1996'da Hollanda'ya giderek PKK'nın Avrupa sorumlularından olan Abdurrahman Çadırcı ile görüştü. Bu, 1 Eylül 1998'deki ateşkes sürecini başlatan ilk gayrıresmî temas oldu.

RESMİ TEMAS ZABITLARDA VAR

İlk resmî temas ise Nisan 1997 tar’hinde Hollanda'nın Arnheim kentinde yaşandı ve zabta bile alındı. Sonrasında yine Toplumsal İlişkiler Dairesi'nden bir albay örgütün Brüksel'deki temsilciliğine kadar gitti.

Ancak bu görüşmeler K. Irak'ta PKK kamplarına yapılan kara harekatı ile sona eriyor.. Bir süre sonra görüşmeleri yeniden başlatmak isteyen asker Bursa Cezaevi'nde yatmakta olan Sabri Ok ile görüşme trafiği başlatıyor.

Yazar Yıldıray Oğur Enis Berberoğlu'nun görüşmeleri teyit ettiği 4 Haziran 1999'daki yazısına yer veriyor:

"1997'de Nisan ayında Hollanda Arheim kentinde PKK'yı temsil eden (muhtemelen) Kani Yılmaz ile Genelkurmay'ın iki yetkilisi görüşmüştür. Aynı şekilde 30 Temmuz 1998'de PKK'ya cezaevinden ateşkes isteniyor haberi gelmiş. Apo da buna inanarak 1 Eylül'de ateşkes ilan etmiştir."

Öcalan yakalandıktan sonra Genelkurmay ile temaslarını açıkça anlattığını belirten yazar, Öcalan'ın yargılandığı duruşmada mahkemeye sunduğu zabıt tutanaklarına işaret etti. 3 sayfalık tutanakta devlet adına bir kişi ile Öcalan arasındaki ateşkes pazarlığı yazılıydı. Bu pazarlıkta Hollanda'daki ilk görüşmeye atıf yapılıyordu.

TARAF

 

Bu haber toplam 1664 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri