Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taraf'tan açıklama

18 Ekim 2008 / 09:50
Dün "orası Aktütün değil, Kandil" haberlerinin ardından Taraf bugün bir açıklama yaptı. Taraf da zaten öyle demiş;
Genelkurmay açıkladı; Taraf'ın yayınladığı görüntüler yalan; "Orası Aktütün değil, Kandil..." Taraf uzun saatler boyunca suskun kaldı. Sonunda akşam saatlerinde açıklama geldi. Merakla beklenen açıklama pek tatmin etmedi.

Gazete yayınladığı görüntüler için "Orası Aktütün" demediklerini söylüyor...

İşte Taraf'ın açıklaması:

İDDİA-1

Bu haberlerde Taraf'ın Kandil'de bir ay önce çekilmiş istihbarat görüntülerini Aktütün'de 3 Ekim'de çekilmiş gibi gösterdiği iddia edildi.

GÖRÜNTÜLERİN 1 AY ÖNCE ÇEKİLDİĞİNİ ZATEN SÖYLEDİK

Halbuki Taraf'ın 14 Ekim günkü haberinde zaten bu görüntülerin bir ay önce 5 Eylül'de ve Irak içinde İran sınırı boyunca Hakkari'ye doğru yürüyen PKK'lılara ait olduğu yazılmıştı.
Bu görüntülerle ilgili haberde şöyle denmişti:
“İnsansız Hava Araçları (İHA), bundan bir ay önce, 5 Eylül 2008'de Kuzey Irak'ın İran sınırına yakın bölgelerinden, Hakkâri-Şemdinli bölgesine doğru harekete geçmiş 80 kişilik bir PKK'lı grubun koordinatları ile net görüntülerini geçmişti.”

Yani Taraf bu görüntülerle ilgili o haberlerde söylendiği gibi hiçbir şeyi çarpıtmadı.

5 Eylül tarihinde Kuzey Irak'ın İran sınırlarında yükleri ve silahlarıyla yürüyen PKK'lılara ait olan görüntülerin koordinatlarının Kandil kampına ait olup olmadığı bilgisi gazetede yer almadı.

İDDİA-2

Aynı haberde Taraf, 3 ekim günü yani Aktütün'e PKK'lıların saldırdığı gün çekilmiş üç ayrı anlık istihbarat görüntüsü yayınladı. Daha sonra televizyonda da kullanılan bu görüntülerde dezenformasyon yapma kararlığındaki haber bültenlerinde “Taraf yalan söylüyor. Bu görüntüler 25 km uzakta çekilmiş, işe yaramaz” diye çıktı.

GÖRÜNTÜLERİN AKTÜTÜN'E 25 KİLOMETRE ÖTEDE ÇEKİLDİĞİNİ ZATEN SÖYLEMİŞTİK

Halbuki zaten Taraf yine 14 Ekim günkü haberinde bu görüntülerin Aktütün'ün hemen karşısındaki Irak sınırı içinde ve Aktütün'e yaklaşık 25 kilometre mesafedeki PKK'lıların mevzi kazma, mayın döşeme ve ağır silah yerleştirme görüntüleri olduğunu da yazmıştı.

Yani Taraf bu konuda da zaten başka bir şey dememişti.

Aktütün saldırısının olduğu gün Irak sınırının hemen Aktütün karşısındaki, Aktütün'e 20 km mesafedeki tepelerinde mevzi kazan, hazırlık yapan PKK'lı görüntüleri, Genelkurmay bile saldırının Kuzey Irak'tan uzak menzilli silahlarla yapıldığını açıkladığı düşünüldüğünde herhalde anlamsız görüntüler değildi.

3 EKİM GÜNÜ AKTÜTÜN

Ayrıca Taraf, anlık istihbarat görüntüleri içinde belki en önemli ve en dikkat çekici olanı PKK'lı grupları gösteren görüntüler sürerken bir anda İnsansız Hava Aracının yer değiştirerek Aktütün'ü göstermeye başlaması olduğunu yazmıştı. İnsansız Hava Aracı'ndan gelen görüntülerin sağ üst köşesinde araca önceden yüklenmiş koordinatlar belirtiliyordu ve görüntüler uzun süre 5-C olarak adlandırılan bir bölgeden PKK'lı grupları çekmeyi sürdürürken, saat 13:57:26'da birden kamera 6-C olarak adlandırılan yeni koordinattan görüntü vermeye başlıyor. 6-C olarak adlandırılan 37-15-42 Kuzey, 44-21-43 doğu koordinatları Aktütün köyü civarıydı.

UZMANLARA GÖRE KAMERANIN YÖNÜNÜ DEĞİŞTİRMESİ BİR DELİL

Uzmanlar Aktütün koordinatının belli bir adla aracın hafızasına önceden kaydedilmiş olmasının ve baskının olduğu 3 ekim günü Aktütün üzerinde İHA uçurulmasının, bu bölgede bir faaliyet beklendiğinin başka ve önemli bir delili olduğunu söylüyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri