Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarihe geçecek açıklama

08.06.2010 11:12
Rusya ile Türkiye arasında, kurulması öngörülen nükleer santralle ilgili olarak yeni bir anlaşma daha imzalandı.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ve Rusya Federal Çevre, Endüstri ve Nükleer Denetleme Servisi (ROSTECHNADZOR) arasındaki işbirliği anlaşması Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin nezaretinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Rusya Başbakan 1. Yardımcısı Igor Seçin tarafından imzalandı. Anlaşma, Türkiye'de kurulacak nükleer güç santrallerini lisanslama ve denetim konularında tecrübe ve bilgi değişimini öngörüyor. İmza töreninden sonra Erdoğan ve Putin ortak basın toplantısı düzenledi.

İlk konuşmayı yapan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Rusya ile ilişkilerimiz şu ana kadar gelinen en yüksek seviyede. Bu ilişkinin daha da ileriye gitmesi için çok yüksek bir irade var. İki ülke ilişkilerini daha da pekiştirecek olan iki anlaşmayı arkadaşlarımız imzaladılar.

Yapılan anlaşmalardan büyük memnuniyet duyuyorum. Önemli adımların atılmasına bir temel teşkil etmiştir. Sayın Putin'in bu ilişkilerimizi olumlu yönde daha da geliştirmiştir. Rusya, dış politikamızda önemli ve ayrıcalıklı bir konuma sahip. Rusya ile ilişkilerimiz hiç olmadığı kadar iyi durumda"

Bu haber toplam 1278 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri