Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarihi karar günü

28.05.2010 11:20
Aday olduğumuz 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı düzenleyecek ülke bugün İsviçre'de TSİ 13.00'te yapılacak toplantının ardından belli olacak.
Türkiye'nin yanı sıra İtalya ve Fransa'nın ev sahipliği yapmak üzere aday olduğu 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı düzenleyecek ülke bugün İsviçre'de TSİ 13.00'te yapılacak toplantının ardından belli olacak.
 
Cenevre'deki Espace Hippomene'deki tarihi günde aday ülkelerin yapacağı 30'ar dakikalık final sunumlarının ilkini Türkiye gerçekleştirdi.

Defne Samyeli'nin yaptığı sunumda, 3. kere aday olan Türkiye'nin bu organizasyonu daha önce yapmamış olması, diğer adayların daha önce ev sahipliği yapmış olması, Türkiye'nin turizm potansiyeli son 6-7 senedir yüzde yüz arttırdığı ulaşım imkanı vurgulandı. Hazırlanan tanıtım filminde Türkiye'nin tarihi ve turistik güzellikleri de gösterildi. Filimde Avrupa Futbol Şampiyonası'na Hasret Barış adlı bir gencin öyküsü, Türkiye'nin tarihi ve turistik yöreleri ile bezenmiş bir biçimde ekrana yansıtıldı. Tanıtım filminin sonunda ise "bir hayal değil, Türkiye hazır" sloganı ile üyeler etki altına alınmaya çalışıldı.

Daha sonra ise TFF Başkanı Özgener bir konuşma yaparken, "En iyi organizasyonu yapmamız için bize şans verin" dedi. Güney Amerika'da bulunan ve bir bant kayıt ile görüşleri alınan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da konuşmaları salonda izlettirildi. Erdoğan konuşmasına başlarken kendisinin Güney Amerika'da bulunduğunu belirtererek özetle şunları söyledi: "16 Şubat 2010'da adaylık teklifimizi sizlere sunduk. UEFA heyeti ile yaptığımız topantılarda da bu büyük organizasyona talip olarak Devlet garantisini verdik. Daha birçok detayları UEFA heyeti ile yaptığımız toplantılarda ifade ettik. Alt yapı ve turnuva konseptimiz hakkında garantimiz yüzde yüzdür. 2002 yılından bu lyana Türkiye'de ulaştırma alanında büyük bir hızla yükselmiştir. Son 7 senede 30 milyar Avro bir yatırım yaptık. 2016'ya kadar da bu yatıram ilaveten 27 milyar bir yatırım daha yapacağız. Avrupa Şampiyonasına ev sahipliği yapabilmlek en büyük tutkumuz. Vereceğimiz karar. Avrasya'daki futbol aşkının da bir yerde pekiştirmesi olacaktır"

Son olarak ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kürsüye gelerek Euro 2016'yı neden istediklerini ve buna hazır olduklarını anlattı. Gül, tarihi bir karar verecek olan üyelere seslenerek, Türkiye'nin daha önce böylesine büyük bir turnuva düzenlemediğini hatırlattı.

Gül şunları söyledi: "Çok memnunum burada bulunmaktan. Birkaç saat içinde bu organizasyon ülkesini seçeceksiniz. Büyük bir adım atarak, Avrupa futbolunun geleceğini şekillendireceksiniz. Her futbol takımı hatırlar ki Avusturya'da bir şov yaptım ve böyle bir çok organizasyonu almayı hak ediyoruz. Ve şimdi bu hayal gücüyle sabırla ev sahipliğine adayız. Özellikle son değerlendirme raporu ile çok memnunum. Bize güven verdi. Hepiniz biliyorsunuz ki çok güçlü derin köklü geleceği olan durumlar söz konusu. Biz şimdiye kadar hiç ev sahilipliği yapmadık. Yeni bir köprü kuralabilir bu sayede, bu coğrafya ile igilili .Avrupa futbolunun bu ilk defa olması itibarıyla bu etkiye ihtiyacı var. Kıtamızın bu kısmına gelmesi icap ediyor. Aslında Türkiye'nin konumu tüm futbol taraftarlarının ilgisini çekecektir. Aynı zamanda Ortadoğu'da ve kaftkaslardan insanların zevk almalarını sağlayacaktır. Bu da sizin elirnizde. 300 milyon genç insan var büyük bölgede. Sporda herkes için yer vardır. Farklı kültürleri anlayabilmek, ülkelerin beraber bir şeyleri kutlayabilmeleri bizim vizyonumuz dahilindedir. Avrupa'nın her köşesinden insanları ve diğer kıtadan insanları bekliyoruz. Bütün sivil toplumlar bize destek oluyor. Türkiye hazırdır, 72 millyon adına bunu söylüyorum herkes çok heyecanlı. Ulusum adına samimi bir biçimde umuyorum ki Türkiye'ye ev sahibi olacak, bu gerçeleşince de emin olabilirsiniz ki daha önce hiç yapılmamış gibi olacak"

Defne Samyeli sözlerini tamamlarken, Türkiye'nin, Avrupa ve Dünya'dan futbol tutkunlarını ağırlamaktan ötürü heyecanlı bir bekleyiş içinde olduğunu söyledi.

Türkiye'yi İtalya ve Fransa'nın sunumları takip edecek. Sunumların ardından, saat 13.00'de UEFA Yönetim Kurulu üyeleri bir müzakere sürecine girecek ve oylama yapılacak.
Bu haber toplam 872 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri