Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarihin En İyi Filimleri

19 Haziran 2008 / 10:48
Tüm zamanların en iyi filmleri listesini çıkardılar
1500’den fazla sanatçı, oyuncu, tarihçi ve eleştirmenden oluşan jüri, tüm zamanların en iyi filmleri listesini çıkardı. 1931 yapımı Charlie Chaplin’in ‘Şehir Işıkları’ en iyi romantik komedi oldu

Amerikan Film Enstitüsü (AFI) tüm zamanların en iyi filmlerini seçti. Bağımsız AFI, film endüstrisi üzerinde en etkili kurum. 1967’den bu yana faaliyette olan kurum 1500’ün üzerindeki sanatçı, oyuncu, tarihçi ve eleştirmenden oluşan jürisiyle tarihin en iyi yapımlarını belirledi. Amerikan CBC televizyonunda önceki gün yayınlanan programla listedeki filmler açıklandı.

ANİMASYONDA ‘PAMUK PRENSES’

1930’LARDAN bugüne uzanan bir sinema yolculuğunda animasyon, fantastik, gangster, bilim kurgu, western gibi dallarda belirlenen 10 film, kendi dönemlerine imza atmalarıyla kalmadı, her dönemin de filmi oldu. 1937’de çekilen Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, 2000’lerin zengin malzemeli animasyonlarını alt edip başa otururken, Charlie Chaplin’in başrolünü oynadığı 1931 yapımı ‘City Lights’ (Şehir Işıkları), en iyi romantik komedi seçildi.

Godfather olmazsa olmaz

Birçok araştırmada ‘Tüm zamanların en iyi filmi’ seçilen The Godfather, AFI’nin listesine gangster filmleri kategorisinde birincilikle girdi.

‘The Godfather’sız (Baba) bir sinema listesi düşünülemeyeceği gibi E.T’nin içinde olmadığı bir ‘en iyi bilim kurgu filmleri listesi’ de olamazdı. Bu iki film de yine sinema tarihinin en iyi filmler listesinde, gangster ve bilim kurgu olmak üzere ayrı dallarda yerlerini aldı. Oz Büyücüsü de fantastik dünyanın en öne çıkan filmlerinden biri olarak her daim listelerde yerini alması muhtemel bir film ve yine listede kendi alanında birinci sırada. Gerilim fimlerinde ise başı çeken Hitchcock’un Vertigo’su ve Polanski’nin Chinatown’u oldu.
Kaynak:
Bu haber toplam 1796 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri