Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarık Ali ABD'ye Yüklendi

24 Eylül 2008 / 17:21
ABD Vietnam Savaşı'nı yaymak için Kamboçya'ya nasıl komplo kurdu, şimdi de Afgan savaşını yaymak için bize kuruyor.
Pakistan'ın başkenti İslamabad'da Marriott Otel'e düzenlenen saldırının hedefinin Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari dahil tüm devlet erkânı olduğu ortaya çıkarken, Pakistan kökenli ünlü yazar Tarık Ali, 11 Eylül'le kıyaslanan saldırının 'Afganistan'daki savaşı Pakistan'a yaymaya çalışan' Bush yönetiminin komplosu olduğunu iddia etti.

Guardian'da yayımlanan makalesinde, ABD yönetiminin yitirilmekte olunan Vietnam savaşını yaymak üzere 1970'te giriştiği Kamboçya bombardımanı ve ardından gelen işgale atıf yapan Ali, bu örnekten yola çıkarak Pakistan'da hedeflenenin de dünyanın tek Müslüman nükleer gücü olan Pakistan ordusunun elinden bu silahını almak ve ülkeyi parçalamak olduğu değerlendirmesini yaptı.
60 kişinin öldüğü Marriott saldırısının arkasında ABD'in Afganistan sınırındaki son operasyonlarının intikamının yattığını yorumlarını aktaran Ali, ABD'nin Afganistan'da Taliban'la savaşırken sessizce müzakereler yürüttüğünü kaydedip, Amerikalı istihbaratçıların Svat'taki Serena otelinde Pakistan'daki Taliban'ın liderlerinden Mevlana Fazlullah'la düzenli görüştüğü bilgisini verdi.

PAKİSTAN GAZETELERİ: AMERİKAN DENİZ PİYADELERİ OTELDEYDİ

Peşaver'deki Paştunların, laik olanlarının bile ülkenin egemenliğine inançlarını yitirdiğini kaydeden Ali, 'ABD'nin neden hayati önemde bir müttefikini istikrarsızlaştırma kararını aldığı' sorusunu yöneltirken, Pakistan'ın önde gelen gazeteleri Dawn ile News'ta Marriott saldırısıyla ilgili iddialarını da aktardı: "Saldırı sırasında ABD deniz piyadeleri otelde gizli operasyon yürütüyordu. Patlama sonrası ABD elçiliğinden donanımlı güvenlik görevlileri görüldü. Sonra ortadan kayboldular. O gece otele ABD elçiliği damgalı çelik kutular taşındı, üstelik otel girişindeki röntgen cihazlarından geçirilmedi. Bu olaya tanık olan milletvekili Mümtaz Alam, otelden ayrılmak istedi ama güvenlik yüzünden izin verilmedi, şimdi konuyu meclise taşıma tehdidinde bulunuyor
Kaynak:
Bu haber toplam 896 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri