Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarladan çıkan matematik dehası

12 Mayıs 2008 / 03:51
Tarladan çıkan matematik dehası Türkiye'yi ABD'de temsil edecek.

Tarladan çıkan matematik dehası, 11-17 Mayıs 2008 tarihlerinde ABD'de düzenlenecek 'Dünya Bilimsel Proje Yarışmasında' Türkiye'yi temsil edecek.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen 'Ortaöğretim Öğrencileri Arasında Araştırma Projeleri Yarışmasında' Türkiye birincisi olan Bursa'nın Orhaneli ilçesindeki Türkan Sait Yılmaz Anadolu Lisesi öğrencisi Mehmet Yılmaz, yaz aylarında ailesine ait tarlada çalışması nedeniyle 'tarladan çıkan deha' olarak ün yapmıştı.

Mehmet Yılmaz, hazırladığı proje ile 11-17 Mayıs 2008 tarihlerinde Amerika Atlanta'da yapılacak olan 'Dünya Bilimsel Proje Yarışmasında' Türkiye'yi temsil etmek için yola çıktı. 9-13 Nisan 2007 tarihleri arasında Bursa'da düzenlenen Marmara Bölge Yarışması'nda birinci olarak Türkiye finaline katılmaya hak kazanan Mehmet Yılmaz, Anadolu lisesi matematik öğretmeni Osman Avcıoğlu ile birlikte 'R2'de Maksimum Metriği ve Konikler' konulu projesi ile Türkiye birinciliği kazandı.

Ankara Milli Eğitim Bakanlığı'nda yapılan törende ödülünü Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in elinden alan Mehmet Yılmaz, Türkiye'yi Amerika'da temsil edecek 2 yarışmacıdan biri oldu. Yılmaz, ABD'de yapılacak 'Dünya Bilimsel Proje Yarışmasında' matematik dalında birincilik için yarışacak. Mehmet Yılmaz'ı uğurlamak için Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde tanıtım programı düzenlendi. Programa Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recai Albay, matematik öğretmeni Osman Avcıoğlu ve Mehmet Yılmaz katıldı. Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, Mehmet Yılmaz'ın Orhaneli gibi kısıtlı imkanlara sahip bir ilçede hazırladığı proje ile ABD'de Türkiye'yi temsil edecek olmasının gurur verici olduğunu belirterek, "Demek ki fırsat verildiği zaman insanımız her şeyi başaracak güçtedir. Mehmet'in Türkiye'de gösterdiği başarıyı ABD'de de göstererek Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyoruz." dedi. Gülsar, yarışma dönüşünde Mehmet Yılmaz'ı yeniden ödüllendireceklerini sözlerine ekledi.

Orhaneli İlçe Milli Eğitim Müdürü Recai Albay da, Yılmaz'ın ABD'de sunumunu yaparken zorlanmaması için kendisine 8 İngilizce öğretmeni tarafından İngilizce ders verildiğini açıkladı. 'Dünya Bilimsel Proje Yarışmasında' binlerce öğrenci arasında yarışacak olan Mehmet Yılmaz ise, "Arkamda bütün Türkiye'nin dualarıyla birlikte olduğunu biliyorum, bundan dolayı gururluyum." dedi. Babası memur, annesi ev kadını olan Yılmaz, yaz aylarında hem ailesine ait tarlada, hem de akrabalarının köydeki kahvehanesinde çalışıyor.

Zaman - Tuna Alatürk

Bu haber toplam 1168 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri