Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarsus'ta kontrol

18 Haziran 2008 / 10:01
Kimyager Canan Eser lavaboya dökülen bir litre bitkisel yağın 1 milyon litre suyu kirlettiğini belirtti.
1 litre yağ bir milyon yeraltı suyuna bedel

Tarsus Belediyesi ile Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği (ALBİYOBİR) tarafından "Bitkisel Atık Yağların Kontrolü" konulu seminer gerçekleştirildi

Kimyager Canan Eser lavaboya dökülen bir litre bitkisel yağın 1 milyon litre suyu kirlettiğini belirtti.

. Belediye Tesisleri Yeşil Salonda düzenlenen seminere ilçede bulunan lokantalar, yemek firmaları ve kafe temsilcileri katıldı.

Seminerde konuşan Kimyager Canan Eser, lavaboya dökülen bir litre bitkisel yağın 1 milyon litre yer altı suyunu kirlettiğine dikkat çekti. Çok fazla kullanılan kızartmalık yağlarda polar maddenin arttığını ve bu polar maddenin insan vücudunda kansere yol açtığını anlatan Eser, çok kullanılmış ve polar seviyesi yüzde 25'in üzerine çıkmış yağların yemeklerde kullanımının mutojenik etkilerinin de görülerek insan DNA'sında bozulmalara ve insan fiziki yapısında değişimlere sebep olduğunu kaydetti.

Kızartma yapılan yağın bekletilerek yemeklerde kullanılmasının son derece yanlış olduğunu ifade eden Eser kızartmalarda çok fazla yağ kullanılmaması tavsiyesinde bulundu.

"Yapılacak kızartma miktarına göre yağ kullanmalıyız" diyen Eser, "Bizler yağda artan polar maddeyi çeşitli cihazlarla ölçüyoruz, ama ev hanımları yağın renginden de yağdaki polar maddenin artıp artmadığını anlayabilir. Kızartma yaptıkça yağın renginde koyulaşma olursa bu da yağda polar maddenin arttığını gösterir. Bu yüzden yağı en fazla 2 ya da 3 defa kullanmalıyız. Ayrıca yağı kızartmada kullandıktan sonra bekletmemek gerekir. Çünkü bir defa kızartma yapıldıktan sonra bir daha aynı yağ ile kızartma yapmasak bile yağdaki değişim devam etmektedir. Kızartma yaptığımız yağı bekleterek yemeklerde kullanmak insan sağlığı için son derece olumsuz sonuçlar doğurur" şeklinde konuştu.

Kızartma koşulları denetlenmediği ve kullanılmış yağlar doğru zamanda tüketimden çekilmediği sürece, bu gıdaların toplum sağlığı açısından güvenilir olmasının söz konusu olamayacağının dile getiren Eser şöyle devam etti: "Sağlıklı genç nesillerin yetiştirilmesi için toplumun her kesiminin bilgilendirilmesi ve bu kesimlerin bilinçli olarak sorumluluklarını yerine getirmesi ve düzenli denetimlerin yapılması gerekiyor. Kızartmalık yağların uzun süre kullanımı kanserojen etki yapar. Bir litre yağ 1 milyon litre yeraltı suyunu kirletmektedir. Ülkemizde maalesef kullanılmış yağların yüzde 99'u tekrar gıdaya, yem ve kozmetik sanayine, kanalizasyona ve toprağa gitmektedir. Sağlığımız, çevremiz ve ülkemiz için hep birlikte çalışmalıyız."
Kaynak:
Bu haber toplam 950 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri