Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tartışmalar bizi bozmasın

27 Mayıs 2008 / 10:03
Tartışmalar birliğimizi ve istikrarı bozmasın.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yargı ile hükümet arasında yaşanan krizin çözümü için devreye girdi. Gül, ilk olarak Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'i Çankaya Köşkü'ne davet etti. Dün Köşk'e giden Gerçeker, bir süre Gül'le görüştü.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yargı ile hükümet arasında yaşanan krizin çözümü için devreye girdi. Gül, ilk olarak Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'i Çankaya Köşkü'ne davet etti. Dün Köşk'e giden Gerçeker, bir süre Gül'le görüştü. Alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin istikrarına vurgu yaparak, "Siyasî ve hukukî tartışmalar, halkın fedakârlığıyla sağlanmış olan istikrar, itibar ve kazanımları aşındırmasın." uyarısında bulundu. Temasları öncesinde yazılı bir açıklama yayımlayan Gül, bütün kişi ve kurumların istikrarı gözetmesi gerektiğini vurguladı. Demokrasilerde tartışmaların gerekli ve yararlı olduğuna dikkat çeken Gül, ancak bu durumun ulusal çıkarları, millî birliği, ekonomik ve siyasî istikrarı zedeleyecek boyuta tırmanmaması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı, açıklamasında, "Tartışmaların Türkiye'nin stratejik çıkar ve hedeflerinde ileride telafisi mümkün olmayan tahribatlara yol açmasına fırsat verilmemelidir." görüşüne yer verdi.

Türkiye'de son aylarda yoğunlaşan siyasî ve hukukî tartışmaları yakından izlediğini anlatan Cumhurbaşkanı, tartışmanın doğal olduğunu belirtti: "Bütün demokrasilerde olduğu gibi ülkemizde de, milletimizi ve dünyayı doğrudan ilgilendiren her konunun, toplumun bütün kesimlerince açık biçimde tartışılması gerekli ve yararlıdır." Gül, tartışmalarda ortaya atılan görüşlerin haklılığını kamuoyunun en isabetli biçimde tayin edeceğini kaydederek, "Tartışmalar, anayasamızın temel ilkelerini, ulusal çıkarlarımızı ve itibarımızı, milli birlik ve beraberliğimizi, ekonomik ve siyasi istikrarımızı zedeleyebilecek boyutlara varmamalıdır. Bunun gerektirdiği âdap, usul ve düzeye özen göstermek sorumluluk duygu ve bilincine sahip bütün kişi ve kurumlar için geçerli olan bir görevdir." dedi. Küresel ve bölgesel planda, önemli siyasi, ekonomik ve güvenlik sorunları yaşandığını da hatırlatan Gül, "Bu kritik dönemde ülkemizde yaşanan olaylar ile ilgili siyasi ve hukuki tartışmaların halkımızın fedakârlığıyla sağlanmış olan istikrar, itibar ve kazanımlarımızın aşınmasına ve Türkiye'nin stratejik çıkar ve hedeflerinde ileride telafisi mümkün olmayan tahribatlara yol açmasına fırsat verilmemelidir." diye konuştu.

Sıkıntı, üslup hatası

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hükümet ve yargı arasında bir art niyet olmadığına inandığını, ancak üsluptan kaynaklanan sıkıntılar yaşandığını söyledi. Gül, yargı reformu konusunda yaşanan eleştirilere de göndermede bulunarak, "Sanıyorum başka gerginlikler de bunun üzerine geldi." dedi. Yargıtay Başkanı Gerçeker ise bildiriyi gerginlik çıksın diye yayınlamadıklarını, amaçlarının 'Yargıda Reform Projesi' taslağına tepki göstermek olduğunu anlattı.

Hükümetten Gül'e destek

Cumhurbaşkanı Gül'ün Yargıtay'ın bildirisi ile başlayan gerilimi düşürmek için başlattığı girişime hükümetten destek geldi. Gül'ün Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'i Çankaya Köşkü'nde ağırladığı saatlerde hükümet adına açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, "Cumhurbaşkanı'nın olaylar karşısında böyle bir çaba içinde olmasının faydalı olduğunu düşünüyorum." dedi. Bakanlar Kurulu'nun ardından yapılan basın toplantısında Hükümet Sözcüsü Çiçek'e Cumhurbaşkanı Gül'ün girişimiyle ilgili soru yöneltildi. Kurumların sorunları konuşarak çözmesinin en doğru yol olduğunu belirten Çiçek şunları söyledi: "Sayın Cumhurbaşkanı'nın takdirleridir. Bu ülkenin insanları, kurumları olarak her türlü konuyu görüşerek, konuşarak çözmek en doğru, en makul yoldur. Dolayısıyla bu tür gelişmeyi olumlu ve faydalı karşılarım."

Kaynak:
Bu haber toplam 1012 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri