Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tavuğun ayağı para ediyor

05 Temmuz 2008 / 15:10
Çin’e 26 bin ton tavuk ayağı sattık. Tavukçular dört köşe…
Tavuk ayağı deyip geçmeyin. Bir zamanlar çöpe atılan tavuk ayağından; Türk tavukçuluğu adeta dolar basıyor. Geçen yıl Türkiye Çin’e 26 bin ton tavuk ayağı sattı.

TBMM Genel Kurulu'nda, Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti Arasında Hayvan Sağlığı ve Karantina Konusunda İşbirliği Anlaşmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı görüşmeleri sırasında konuşan, AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk, tavuk ayağı ihracatını anlattı. “Türkiye, 24 bin ton tavuk eti, 26 bin ton tavuk ayağı ihracı yaptı. Bu anlaşma ile tavukçuluk sektörünün aracılara ihtiyaç duymadan doğrudan ihracat yapmasına olanak sağlanacak. Daha fazla ihracat yapılacak. Sektörün bu yönde beklentileri vardı. Bu anlaşma ile bu beklentiler yerine getirildi” dedi.

Genel kurul’da kabul edilerek yasalaşan tasarıya göre, Türkiye ile Çin, canlı hayvanların, hayvansal genetik malzemenin ve hayvansal ürünlerin ithali, ihracı ya da transit geçişi sonucu, bulaşıcı veya parazitlerden kaynaklanan hastalıkların ülkelerine girmesi ve yayılmasını önlenmek için işbirliği de yapacak.
Kaynak:
Bu haber toplam 988 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri