Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tavukların oyu seçimi etkiler mi?

25 Aralık 2008 / 14:08
Türkiye şaka gibi bir olaya daha şahit oldu. İstanbul'da 10 kayıtlı seçmenin gözüktüğü adresten bir kümes ve 10 tavuk çıktı.
Türkiye 'bu kadarına da pes' dedirten şaka gibi bir olaya daha şahit oldu. İstanbul'da 10 kayıtlı seçmenin gözüktüğü adresten bir kümes ve 10 tavuk çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı adrese dayalı nüfus sayımında yeni bir skandal yaşandı. Beylikdüzü’nde 10 kayıtlı seçmenin gözüktüğü Kavaklı Mahallesi’ndeki adreste bir kümes, içinde de 10 tavuk çıktı.

İnşaattan sonra seçmenler şimdi de kümesten çıktı! Beylikdüzü’nde 10 kayıtlı seçmenin gözüktüğü Kavaklı Mahallesi’ndeki adreste bir kümes, içinde de 10 tane tavuk var. Kümesin sahibi, ‘Tavuklarım oy kullanabilecek mi’ diyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı adrese dayalı nüfus sayımında skandallar birbiri ardına çıkıyor. Akşam’ın haberine göre son olarak İstanbul Beylikdüzü’nde kayıtlara göre, Kavaklı Mahallesi’nde bir kümeste 10 seçmen gözüktüğü ortaya çıktı! Kavaklı’da kömürlük ve ahır olarak kulanılan yerlerde de seçmenlerin yazıldığı ileri sürüldü.

10 SEÇMENE 10 TAVUK

Kavaklı Mahallesi Menekşe Sokak 10/3’te 10 kişinin kaydı yapıldı. 10 seçmen ise kümesteki 6 tavuk ve 4 horoz. MHP Beylikdüzü İlçe Başkanı Ahmet Ali Aydın, 5 Aralık’ta seçmen listelerinin hazırlanmasının ardından listelerdeki kişilerin adreslerini tespit etmek için 10 kişilik bir ekip kurdu. Adresleri gezen MHP’liler ilginç tablolarla karşılaştı.

45 BİN KİŞİLİK FAZLALIK VAR

Beylikdüzü CHP İlçe Başkanlığı da, 10 mahallenin seçmen sayısını çıkardı. Barış Mahallesi’nde önceki seçimde 20 bin 479 seçmen oy kullanırken, bu yıl oy kullanacak seçmen sayısı 31 bin 559. Beylikdüzü’nde bir önceki seçimde 90 bin 929 kişi olan seçmen sayısı bu seçimde 135 bin 620 oldu.

İstanbul’un yeni ilçelerinden Arnavutköy’de AKP’nin adayı olan Mustafa Akboğa, 10 gündür Arnavutköy’de çalışma yaptıklarını söyledi. Akboğa şöyle dedi: “Arnavutköy’ün yüzde 60’ını dolaştık. Beylikdüzü’ndeki kadar abartılı bir rakama ulaşamadık. Geçtiğimiz seçimde oy kullanan seçmen sayısıyla bu yıl asılan seçmen listeleri birbirine yakın.”

OY KULLANABİLECEKLER Mİ

Kümesin sahibi Zeynel Taşyaran, “Benim kümeste 6 tavuk, 4 horozum var. Benim tavuklar seçmen olarak yazılmış. Bunlar şimdi oy kullanabilecek mi?” diye konuştu.

MHP’li başkan Ahmet Ali Aydın, Beylikdüzü’nde yaklaşık 20 bin “hayalet seçmen” bulunduğunu iddia etti, Büyükçekmece İlçe Seçim Kurulu’na itirazlarını yaptıklarını söyledi.

Seçmen listelerinde yaşanan skandallar!

Öte yandan hayali adres ve hayali seçmen Muhtarlıklarda askıya çıktıkları günden itibaren seçmen listelerinde yaşanan skandallar Türkiye'nin gündemine oturdu. Seçmen sayısındaki 6 milyonluk artış 18 yaşına giren nüfus ve daha önce yazılmamış ancak şimdi otomatik olarak yazılan seçmenle açıklanmaya çalışılırken, aynı seçmenin birden fazla kaydı ya da bazı seçmenlerin listelerde yer almaması, hayali adres ve seçmenlerle kanun kaçakları ve teröristlerin de seçmen listelerinde bulunması kamuoyunda tepki ile karşılanırken seçimin güvenilirliğine de gölge düşürdü.

29 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri için askıya çıkarılan seçmen listelerinden yıllar önce ölenler de çıktı, dağdaki teröristler de. Kimi yerlerde ise bazı köyler ve beldelerde yaşayanlar seçmen listelerine hiç dahil edilmedi. Listelere göre bir ilde aynı konakta ikamet ettikleri için iki valinin seçmen olarak göründü. İlçe seçim kurulları şikayetlerden bunalırken, suç duyurusu dosyalarını koyacak yer bulmakta zorlanıyorlar.

Seçmen listelerindeki öne çıkan ilginç hatalardan bazıları şöyle:

-RAHMETLİ SEÇMENLER: Yerel seçimler öncesi seçmen listelerinden hayalet seçmenler çıktı. Bir çok ilde ölmüş yakınlarının isimlerini listede görenler şok yaşadı. Trabzon'da 20 yıl önce hayatını kaybeden Muhammet Baş'ın ismi, Bahçecik mahallesinde asılan seçmen listesinde seçimde oy kullanılabilecekler arasında yer aldı.

İzmir'in Karabağlar İlçesin'de yaşayan İsmail Zeki'nin 41 yıl önce iki aylıkken ölen kızı Zeynep Zeki'nin adı da seçmen listelerinde çıktı. Benzer bir olayda Antalya'da yaşandı. Antalya'da oturan emekli işçi 62 yaşındaki Feyzi Ölçer'in, 1963 yılında 6 aylıkken kaybettiği oğlu Niyazi Ölçer de seçmen kütüğünde yer aldı.

-KAYBOLAN İKAMETGAHLAR: İzmir'in Limontepe Mahallesi'nde yıllardır aynı adreste ikamet eden mahalle sakinlerinin ismi ya listede bulunamadı ya da adreslerinde başka birileri göründü.

Denizli'de oturan 62 yaşındaki Rabia Önder ise, seçmen listesinde hiç gitmediği İstanbul Beylikdüzü'nde kayıtlı çıkarken, Eskişehir'de de Tepebaşı Belediye Meclis Üyesi DSP'li Jale Nur Süllü'nün adı başka bir kimlik numarasıyla Konya Ereğli nüfus kayıtlarında da yer aldı.

-MUHTAR DA 360 SEÇMENİN OTURDUĞU EVİ ARIYOR: Konya'nın Ereğli İlçesi'nde mahalle muhtarının bile bilmediği "Yurt Sokak No:15' adresinde 360 seçmenin kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Ev gösterilen adresin Polis Meslek Yüksekokulu'nun Öğrenci Yurdu olduğu, polis adaylarının okul yönetimi tarafından topluca Nüfus Müdürlüğü'ne götürülüp seçmen yazdırıldığı ortaya çıktı.

İstanbul'un yeni ilçesi Beylikdüzü'nde de inşaat halindeki bir binada 211 seçmenin yer aldığı gündemi sarstı.

-PARDON, UNUTMUŞUZ: Samsun'da nüfusu 4 bin 700 olan, seçmen sayısı ise 3 bin 350 olarak tahmin edilen Çarşamba ilçesi'nin Çınarlık beldesi seçimlerde unutuldu.

Ardahan'da da, Ardahan'ın Çıldır İlçesi'ne bağlı Horozöttü Köyü görevliler tarafından Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nde (ADNKS) unutulunca, bu köyden tek bir seçmen bile yazılmadı.

-VALİ ZENGİNİ İL: Çorum'da eski vali ve halen görev yapan vali aynı adreste seçmen olarak kaydedildi

Çorum eski valisi Hüseyin Poroy ikamet kaydını Ankara'ya getirdiği halde halen Çorum Vali Konağı'nda seçmen olarak kaydedildi.

-TERÖRİSTLER KÜTÜKTEN SİLİNDİ: MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın gündeme getirdiği PKK'lı teröristlerin seçmen kütüklerine yazıldığı iddialarının ardından Abdullah Öcalan ile DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici'nin akrabalarının da aralarında bulunduğu çok sayıda teröristin seçmen listesinde yer aldığı ortaya çıkarken, YSK bunlardan Cemil Bayık ve Mercan Kara'nın kütükten silindiğini açıkladı.


Kaynak:
Bu haber toplam 1382 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri