Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tayinleri Abdullatif Şener'den

28 Kasım 2008 / 08:10
Öztürk, Ergenekon iddianamesinde, tayin işlerini Şener'in ayarladığını söyledi ve sahip çıktı.
Öztürk, derneği kurma aşamasında Güler Kömürcü'nün yardım almasını tavsiye ettiği kişinin de Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün olduğunu açıkladı.

Öztürk, "Kömürcü Aygün'den aidat ödenmesi konusunda da yardım alabileceğimizi söylemişti." ifadesini kullandı. Ergenekon sanıklarından İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de, medyada yer alan Tuncay Güney'in MIT mensubu olduğu yönündeki haberleri hatırlatarak, konunun MİT'e sorulmasını istedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Ergenekon duruşmasının öğleden sonraki oturumuna tutuklu sanık Bekir Öztürk'ün savunmasıyla devam edildi. 10 sayfalık yazılı savunmasını okuyan Bekir Öztürk, ardından 19 dizeden oluşan "Ergenekon Destanı" isimli kendi yazdığı şiiri okudu.

Daha sonra Öztürk'ün çapraz sorgusuna geçildi. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün'ün Öztürk'ün gözaltında, savcılıkta ve mahkemede verdiği ifadeleri okumasının ardından Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel sorularını iletti. Savcı Pekgüzel'in soruları üzerine Öztürk, 'Boğazlıyan Kaymakamı'nı Anma' konulu toplantıya 2006 yılında katıldığını belirterek, "Hukukçular Birliği'nin internet sitesi ile ilgili bir yardımım oldu. Bu vesile ile kendileriyle tanıştım. Daha önceden bilsem bu toplantılara yine katılırdım." cevabını verdi.

Sanık Güler Kömürcü'nün kurulma aşamasında derneğe yer tahsisi için görüşmesini tavsiye ettiği Sinan isimli kişinin, Sinan Aygün olduğunu açıklayan Öztürk, "Aidat ödenmesi konusunda da yardım alabileceğimizi söylemişti." diye konuştu.

Savcı'nın "Tayininiz konusunda Abdüllatif Bey'in ismi geçiyor. Kimdir bu kişi cevap vermek istiyor musunuz?" sorusuna Öztürk, "Açıklayayım; muhtemelen AKP sormanızı istiyordur. Bu kişi Abdüllatif Şener'dir ve benim hemşerimdir." cevabını verdi.

Cumhuriyet Savcısı Nihat Taşkın da, derneğe ait internet sitesine gönderilen yurt dışı kaynaklı maillerden örnek verdi. Bir mailde yer alan 'Nasıl yardımcı olabiliriz, yapabileceğimiz bir yardım var mı? Gerekirse bu mücadele uğruna canımı verebilirim. Saha adamıyım.' Sözlerini okuyan Taşkın, yine aynı şahsın gençlerden oluşan bir hücre evinin kurulması konusunda destek verebileceğini söylediğini hatırlattı. Bu mailden haberinin olup olmadığı sorulan Öztürk, "Derneğe 20 binin üzerinde başvuru yapıldı. 'Dernek felsefesine uymayan mailleri asla okumayın ve cevap vermeyin' diye talimat verdim. Bizim gibi bakmayanlarla çalışmayız." şeklinde cevap verdi.

Savcı Taşkın, Tuğrul Dernek isimli mail sahibinin dernek toplantısına çağrılıp çağrılmadığını sorduğunda Öztürk, "Belki bakışını değiştirip, topluma kazandırabilir miyiz? diye çağırdık." açıklamasını yaptı.

Üye hakim Hasan Hüseyin Öz ise, digital inceleme sırasında Alparslan Aslan'a cevabi bir mail yazıldığının tespit edildiğini belirterek bu konuyla ilgili açıklama yapmasını istedi. Öztürk ise, "O mailin gönderildiği tarihte bahsettiğiniz Alparslan Aslan cezaevindeydi. Bu sadece bir isim benzerliği." diye konuştu.

Çapraz sorgulamanın ardından taleplere geçildi. Tutuklu sanık Doğu Perinçek gazetelerde yer alan Tuncay Güney'in bir dönem MİT elemanı olduğuna ilişkin belgeyle ilgili "Bir savcılığın mahkemesine gazete üzerinden cevap verdiğini ilk kez görüyoruz."diye konuştu.

Tuncay Güney'in MİT'in yaptığı yazılı açıklamada şüpheli faaliyetlerinin bulunduğunun belirtildiğini söyleyen Perinçek, bununla da Güney'in Mehmet Eymür güdümünde bir CIA tertibinde kullanıldığının saptandığını iddia etti. Perinçek, Tuncay Güney'e 4 Şubat 1999'da 10 yıllık ABD vizesi verilmesinin de bunun ispatı olduğunu öne sürdü.

Sanık Vedat Yenerer'in avukatı Vural Ergül ise, daha önce de gazetecilik yapması nedeniyle Tuncay Güney hakkında basında yer alan belgenin basına sızdırıldığını önceden bildiğini ileri sürdü.

Öte yandan, Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, Doğu Perinçek'in sorusu üzerine Cumhuriyet Savcılığı'ndan talep edilen Ergenekon örgüt şemasının mahkemeye ulaştığını söyledi.

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, karar için ara verdi.

Bu haber toplam 1156 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri