Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tayland'da sular ısındı, savaş kapıda

15 Ekim 2008 / 01:42
Kamboçya, Tayland'a bir ültimatom vererek, askerlerin sınır bölgesinden ve tapınak çevresinden saat 12.00'a kadar geri çekmesini istedi.
Olayla ilgili acil bir toplantı yapan Tayland Başbakanı ile Tayland askeri kurmayları durum değerlendirmesi yaparak çeşitli kararlar aldılar. Toplantı arası bir açıklama yapan Tayland Dışişleri Bakanı Sompong Amornviwat, Tayland'ın şu ana kadar sınırda hiçbir kural çiğnemediğini, daha dün görüştükleri Kamboçya Dışişleri Bakanı ile bu konuda mutabakatta kaldıklarını ifade etti. Kamboçya'nın sınırı aşması veya herhangi bir çatışma çıkarması anında yanıt verileceğini, ancak kendilerinin aradaki dostluğu korumaktan yana olduklarını açıkladı.

Açıklamadan sonra kurmaylar ve başbakan tekrar öğleden sonra biraraya geldi. Yaklaşık 2 saat süren toplantıdan sonra Başbakan Somchai Wongsawat son açıklamayı yaparak, Tayland'ın bölgede huzursuzluk çıkaracak bir eylemi olmadığını, ne olursa olsun Kamboçya'ya saldırmayacağını, ancak toprak bütünlüğüne zarar geldiği zaman karşılık vereceklerini ifade etti.

Tayland ile Kamboçya arasında geçen Haziran ayında patlak veren tapınak krizi, Kamboçya'nın sınır bölgesindeki bir Budist tapınağını sınırlarına katması ve ardından UNESCO tarafından Dünya Mirasına alınan bölgenin Kamboçya sınırları içinde listeye alınmasıyla başlamıştı. Durumdan oldukça rahatsız olan Tayland halkı olayı protesto etmiş, Tayland askeri kanadı da o bölgeye ek asker sevk etmişti.

İki ülkenin askerlerini geri çekmesinin ardından geçen ay 2 Tayland askerinin Kamboçya tarafına uyarı ateşi açması sonucu 1 Kamboçya askerinin yaralanması ve Kamboçya'nın olaya karşılık vermesi üzerine 2 Tayland askeri yaralanmıştı. Bu olaydan yaklaşık 1 hafta sonra yine 2 Tayland askeri o bölgede mayına basarak yaralanmıştı.
Yaşanan gelişmelerden sonra karşılıklı söz düellosuna dönen olayı bitirmek amacıyla dün Tayland Dışişleri Bakanı Sompong Amornviwat Kamboçya'ya resmi bir ziyarette bulunmuş ve sorunun çözülmesi amacıyla Kamboçya tarafını adım atma yönünde ikna etmişti.
Kaynak:
Bu haber toplam 1000 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri