Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: 'Edep ya hu'

14.08.2010 16:15
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 12 Eylül referandumda ne iktidarın ne de muhalefetin oylanmayacağını belirterek, "12 Eylül'de geleceğimizi oylayacağız, çocuklarımızın geleceğini oylayacaksınız.

Onun için bu Anayasa paketi yeterli mi? Tam yeterli değil. Bu tam yeterli olanın kapısını açıyor. Asıl hesaplaşmayı ne zaman yapacağız 2011 inşallah Temmuz'unda yapacağız. Bu arada ben inanıyorum ki halkım sandıkları patlatacak." dedi.

Erdoğan Sakarya Kent Meydanı'nda halka hitap ederek referandumda 'evet' çağrısında bulundu. Konuşmasında hükümetin icraatlarını anlatan Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'da sert bir şekilde eleştirdi. Kılıçdaroğlu'na dürüst ve edepli ol çağrısında bulunan Erdoğan "Başbakan Erdoğan "Benim ülkemdeki kız çocuklarını üniversite kapılarından geri çevirdiler. Kızlarımıza üniversite kapılarını kapattılar. Utanmadan sıkılmadan özgürlük deliler. Hani nerede özgürlük. Nice hayatları kararttılar. Nice umutları söndürdüler. TBMM'de MHP ile el ele verdik. 411 oyla başörtülü kızlarımızın eğitim özgürlüğünün önünü açalım dedik. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin ya. Parlamentodan geçerse bu iş tamam ya. Öyle biliyorduk ya. 411 oyla geçti. Allah Allah arkadan ne oldu. Hani çıktı ya bu gün Ana muhalefet partisinin lideri ne diyor. Bu işi ben çözerim diyor. Bu ne perhiz ne lahana turşusu. 411 oyla parlamentodan geçen bu eğitim özgürlüğü konusunda başörtüsü ile ilgili sorunu Anayasa Mahkemesi'ne kim götürdü? CHP değil mi? Onun altında ana muhalefet partisinin şimdiki liderinin altında imzası yok muydu? Sen benim Sakaryalı kardeşimi enayi mi zannediyorsun." diye konuştu.

CHP LİDERİNE: EDEP YA HU

Kılıçdaroğlu'na eleştirilerini sürdüren Erdoğan "İnsan biraz sıkılır, biraz utanır ya. Bir taraftan alacaksın, Anayasa Mahkemesi'ne götüreceksin ondan sonra da diyeceksin ki ben başörtülülerin sorununu çözerim. Dürüst ol dürüst." diye seslendi.

Erdoğan " Biz de tasavvufta bir kaide vardır. Derler ki 'edep ya hu.' Ben de onu söylüyorum. Bize gelip de tere satmayın. Tereciye tere satılmaz. Bu millete tere satamazsınız. Bu millet bu işin aslını biliyor. CHP'nin de ne yaptığını biliyor. Yaşayanlar yaşamayanlara anlatsın. Babamın, dedemin bana anlattığı gibi. Bizim babalarımız torunlarına anlattı. Biz de torunlarımıza anlatıyoruz. Çocuklarımıza da anlatıyoruz. 'Bak bunlar geçmişte bunları yaptı ' diye." ifadelerini kullandı.

"DERSİMDE 50 BİN KİŞİYE CHP YARGISIZ İNFAZ YAPTI "

Ana muhalefet liderinin Dersimli olduğunu hatırlatan Başbakan, CHP'nin Dersim'de 50 bin kişiyi yargısız infaz ettiğinin altını çizdi.

Başbakan şöyle konuştu: "Dersimle ilgili ne söylediklerini biliyorsunuz değimli? Peki, Dersim'i kim bombaladı? 'Vergi vermediler' diye Dersim'in köylerini kim bombaladı? Zamanın o zamanki Cumhurbaşkanının emriyle. Kimdi Cumhurbaşkanı? İsmet İnönü. CHP'nin başındaydı. Yani CHP bombaladı. 10, 20, 30, 40, 50 bin kişinin yargısız infaz edildiği söylenir. İnsaf ya sizin cemaliziyel evveliniz bu."

"CHP, MHP, BDP'YE OY VERENLERE SESLENDİ"

Erdoğan kendisinin muhatabının CHP, MHP, BDP'nin yönetimi olmadığını bu partilere onlara oy veren kardeşlerime seslenerek, 12 Eylül'de iktidarın ya da muhalefetin oylanmayacağını vurguladı.

Erdoğan, "Bak 12 Eylül'de iktidarı oylamayacaksınız. 12 Eylül'de muhalefeti oylamayacaksınız. 12 Eylül'de geleceğimizi oylayacağız, çocuklarımızın geleceğini oylayacaksınız. Onun için bu Anayasa paketi yeterli mi? Tam yeterli değil. Bu tam yeterli olanın kapısını açıyor. Asıl hesaplaşmayı ne zaman yapacağız 2011 inşallah temmuz7unda yapacağız. Bu arada ben inanıyorum ki benim halkım sandıkları patlatacak. Onu o zaman konuşuruz. Şimdi biz Anayasa'nın içini konuşalım. Ne ana muhalefet, ne yavru muhalefet anayasanın içini konuşmuyor. Hep böyle bakıyorsun kuyunun etrafında dolaşıyorlar. Ortada bir kuyu var yandan geç. Gelinde içini konuşalım ya. Mecliste hiç anayasayı konuşmadılar. Hep ilgisiz şeyler konuştular. Hatta arkadaşlarına bile güvenmediler. Oy kabinlerine sokmadılar. Milet bu vekilleri niye seçti? Benim için git oy kullan diye. Bunlar oy kullandırtmıyor. Niye güvenmediler de onun için. Bize vekâlet verdiniz. Biz gittik sizin vekâletine layık olduk." diye konuştu.

Bu arada havanın çok sıcak olması sebebiyle Başbakan Erdoğan'ı dinleyen vatandaşlardan bazıları süs havuzlarına girerek serinlemeye çalıştı.

Cihan

Bu haber toplam 1100 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri