Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan 4. ekonomik paketi açıkladı

13.03.2009 16:14
Eskişehir'de halka hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 4. ekonomik paketi açıklıyor. Konutta, otomotivde, beyaz eşyada KDV ve ÖTV indirimi geldi:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hükümetin küresel ekonomik krize yönelik olarak aldığı tedbirleri içeren 4. paketi açıkladı.

Başbakan Erdoğan, partisinin Sıhhiye Meydanı'nda düzenlenen mitinginde, 4. ekonomik tedbir paketini şu sözlerle açıkladı:

''Bu pakette hedefimiz iç talebi arttırmak, kredi akışını sağlamak ve maliyetleri daha da aşağıya düşürmek...

Bakınız neler yapıyoruz?

Eximbank'ın sermayesini, 2008 yılında yapılan 500 milyon liralık arttırıma ilaveten 500 milyon daha arttırıyoruz.

İç talepteki durgunluğu canlandırmaya yönelik olarak, tüketici kredilerinin maliyetini, tüm sektörleri kapsayacak şekilde Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu'nu yüzde 33 oranında azaltıyor, yani 5 puan düşürüyoruz.

Küçük ve orta boy işletmelerimizin düşük faizli kredi kullanmasını sağlamak amacıyla bütçeden KOSGEB için öngörülen ödeneğe 75 milyon TL, yani 75 trilyon ilave yapıyoruz, böylece 275 trilyona çıkarıyoruz.

Tarım ürünleri başta olmak üzere ihracatçımızın rekabet gücünün arttırılması amacıyla Destekleme Fiyat İstikrar Fonu'na bütçeden ayırdığımız kaynak 75 trilyon... Bu ilave ile 575 trilyona çıkıyor.

Konut sektörünün içinde bulunduğu durgunluğun aşılmasına yardımcı olmak amacıyla yeni konutların satışından alınan yüzde 18'lik KDV'yi üç ay süreyle yüzde 8'e indiriyoruz. Yani ev alacak olanlar, konut alacak olanlar bu üç ay içerisinde bulsunlar, alsınlar... Ve yüzde 18 KDV ödemeyecek, yüzde 8 ödeyecek.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de krizden en fazla etkilenen sektörlerin başında otomotiv geliyor. Sektörün iç talebini canlandırarak stokları eritmek için, firmaların elinde şu anda mevcut araçlar var. Bu araçlardan alınan ÖTV'ye üç ay süreyle indirim getiriyoruz.

Bu yıla mahsus olmak üzere, sanayide uygulanan indirimli gece tarifesini hafta sonları ve diğer resmi tatil günlerini kapsayacak şekilde yaygınlaştırıyoruz.

Beyaz eşya ve elektronik eşyada uygulanan ÖTV'yi de üç ay süreyle indiriyoruz. Buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, vesaire...

Finans sektörü ile reel sektör arasındaki kredi akışını iyileştirmek amacıyla da yeni adımlar atacağız. Bunun da kararını alıyoruz.''

Başbakan Erdoğan, bütün bu tedbirlerin Türkiye'ye ve millete hayırlı olmasını diledi. Erdoğan, bu tedbirlerin, başta KOBİ'ler olmak üzere esnafı, çiftçiyi, ihracatçıyı ve tüm milleti önemli ölçüde rahatlatacağını da söyledi.

Başbakan Erdoğan, ''Gerektiğinde yeni tedbirleri de alacağız'' dedi.


Kaynak:
Bu haber toplam 3678 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri