Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir madde daha kabul edildi

04.05.2010 20:17
TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliğinin 2. turunda, teklifin 16. maddesi 72 ret oyuna karşı 336 oyla kabul edildi.
Genel Kurulda gizli oylamaya 410 milletvekili katıldı. Oylamada 336 kabul, 72 ret oyu kullanıldı. Oylamada, 1 çekimser ve 1 de boş oy çıktı.

Teklifin 16. maddesiyle Anayasa'nın ''Askeri Yargı'' başlıklı 145. maddesinde değişiklik yapılıyor. Yeni düzenlemeyle askeri kişilere sivil yargı yolu açılıyor, sivillerin savaş hali dışında askeri mahkemelerde yargılanamayacağı hükmü getiriliyor.

Birinci turda, teklifin 16. maddesine ilişkin gizli oylamaya 407 milletvekili katılmış; oylamada 337 kabul, 70 ret oyu kullanılmıştı.

-''TÜRKİYE FİLİSTİN DEĞİL''-

Madde üzerinde verilen önerge nedeniyle söz alan BDP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in partili milletvekili arkadaşlarına karşı ''ayrımcı'' tutum izlendiğini öne sürdü.

''Savaş var bu ülkede dediği için bir arkadaşının susturulmak istendiği'' görüşünü savunan Kurtulan, ''Toplumca kabul edilen bir gerçeğin üstünü örtmenin gereği yok. Hala ülkemizin dört bir yanına cenazeler gidiyorsa, 50 bin insanımızın ölümünden söz ediliyorsa bunun adı savaş değil de nedir, sormak isterim'' diye konuştu.

Kurtulan, dün akşam da bir arkadaşının ''çocukların neden taş attığının gerekçelerini anlatmaya çalıştığını, bu arkadaşının susturulmak istendiğini'' savunan Kurtulan, ''Savaş içinde doğan, büyüyen çocuklar ne yapar diye sormak isterim. Filistin'de çocuklar ne yapıyorsa, Kürt çocukları da onu yapıyor. Tasvip etmesek de maalesef böyle bir gerçekle karşı karşıyayız'' diye konuştu.

TBMM Başkanı Şahin, Kurtalan konuşmasını tamamladıktan sonra, ''Türkiye, Filistin değildir, Orta Doğu değildir. Türkiye vatanı ve milletiyle bölünmez bir bütün, bağımsız bir ülkedir. Türkiye'yi nasıl Filistin'e, Orta Doğu'ya benzetirsiniz. Ne alakası var? Talihsiz bir benzetmedir'' dedi.

-UFUK URAS OY KULLANDI-

BDP İstanbul milletvekili Ufuk Uras, 2. turda diğer maddelerin aksine Genel Kurula girerek, 16. madde için oy kullandı.

Bu arada, Genel Kurul Salonunda tansiyon sorunu nedeniyle rahatsızlan AK Parti Ağrı milletvekili Fatma Salman Kotan, milletvekilleri tarafından dışarı çıkarıldı.

Kotan, daha sonra oy kullandı.
Bu haber toplam 826 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri