Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın Azerbaycan sürprizi

24.04.2009 04:57
Başbakan, Karabağ konusunda garanti verdi ancak söylentilere tepkili! Erdoğan bugün sürpriz bir açılım daha yaptı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Türkiye'de yaşayan benim vatandaşım, kendi Başbakanı'nın yaptığı açıklamaya inanmıyor da eğer bir başka yerden yapılan açıklamaya inanıyorsa, ben ne diyeyim?'' dedi. Erdoğan kabinedeki revizyon tartışmalarına da açıklık getirdi.

TBMM'de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, ''Cumhurbaşkanımız yarın Bulgaristan'a gidecek. Orada Azerbaycan Cumhurbaşkanı da olacakmış. Sorunlara ilişkin bir görüşme olabilir mi?'' sorusunu yanıtlarken şunları söyledi:

''Türkiye ile Azerbaycan Cumhurbaşkanları bir araya gelir de orada sorunlar konuşulmaz mı? Tabii ki sorunlar konuşulacak. Zaten bu akşam da öğrendiğim kadarıyla bir telefon görüşmesi yapmışlar. Telefon görüşmesinin de iyi geçtiği bilgisi de arkadaşlardan geldi. Ama ne yazık ki biz içeride bu işin vaveylasını farklı koparıyoruz. Yani, Türkiye'de yaşayan benim vatandaşım, kendi Başbakanının yaptığı açıklamaya inanmıyor da eğer bir başka yerden yapılan açıklamaya inanıyorsa ben ne diyeyim? Çok açık net bazı şeyleri söylüyoruz. Her şey açık, net ortada. Ama bizim de uluslararası camiada yaptığımız bir uluslararası diplomasi var. Bu diplomasiyi de sürdürüyoruz. Bu diplomasiyi de sürdürürken kendi içimizde her şeyi kılı kırk yararak düşünüyor, inceliyoruz ve ona göre adımlarımızı atıyoruz. Kaç kez söylediğimiz şeyler var. Aldılar başka yerlere, farklı yerlere çektiler.

ERDOĞAN YARINI BEKLİYOR

Bizler, bir defa hiçbir zaman kardeşlerimizi mağdur edecek, üzecek bir şeyin adımını atmayız diye defaatle söyledik. Ama buna rağmen bir bakıyorsun... Bugün hala Mecliste 23 Nisan gününde konuşulan şeyler ortada.''

Erdoğan, ''Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ile mutabık kalındığı vurgusu yapıldı. Sürecin İsviçre'nin arabuluculuğunda devam ettirildiği ve yol haritası belirlendiği ifade edildi. Bunlar içinde net ve muğlaklığı ortadan kaldıracak detay verebilir misiniz?'' sorusuna ise ''Arkadaşlar, zaten somutlaştığı zaman imzalar atılır, bu açıklanır. Demek ki böyle bir şey henüz daha somut hala gelmiş değil. Somutlaşırsa imzalar atılır. Şimdi imza atılmış böyle bir metin yok, paraf edilmiş metin var. Demek ki bu süreç... Takvim denilen konu bu...'' dedi.

Bir gazetecinin ''Azerbaycan'a bir ziyarette bulanacak mısınız?'' sorusuna ise Erdoğan, ''Düşünüyorum. Yarınki konuşmayı bekliyorum. Ondan sonra belirleyeceğim'' cevabını verdi.


Bu haber toplam 872 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri