Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hükümetin asıl korkusu başka

29.04.2010 09:37
Hükümet, Anayasa maratonunun ilk turunu firesiz tamamladı. İkinci tur öncesi tek korku, artan terör saldırıları ve provokasyon.

Hükümet, Anayasa maratonunun ilk turunu firesiz tamamladı. İkinci tur öncesi tek korku, artan terör saldırıları ve provokasyon. Kulislerde 'karanlık eller devrede' yorumu yapılıyor. AK Parti, ikinci turda sürpriz beklemiyor. Ancak Başbakan ve kurmayları yine de işi sıkı tutacak.

Anayasa maratonunun 9 gün süren ilk turu tamamlandı. AK Parti, büyük risk alarak çıktığı yolun ilk bölümünü kazasız atlattı. Pakete destek vermeyen muhalefetin umudunu bağladığı fireler de sınırlı kaldı. AK Parti, kendi milletvekili sayısından daha fazla oy almayı başardı. Paketin bölünmesi yönünde AK Parti ile CHP arasında bir ara başlayan görüşme trafiği de Deniz Baykal'ın "Ahlaksız teklif" sözüyle kesildi. AK Parti Grup Başkan Vekili Ayşenur Bahçekapılı, her şeye rağmen muhalefetten gelecek tekliflere açık olduklarını söyledi. 

AK Parti, ikinci tura daha moralli ve güçlü giriyor. İkinci turda uzlaşma veya paketin reddi yönünde bir sürpriz beklenmiyor. AK Parti cephesi, yola tek başına devam etmeye kararlı. İktidar kanadı referandum için kritik eşik olan 330 rakamından yana rahat. Tek kaygıları muhtemel provokasyonlar. Son günlerde terör olaylarındaki artış ve peş peşe gelen şehit cenazeleri dikkat çekiyor. AK Parti'de anayasa değişikliğiyle terördeki artış arasında bağlantı kuranlar hiç de az değil. 'Karanlık eller devrede' yorumuyla terörün zamanlamasına dikkat çekiliyor.

Anayasa değişiklikleri yasa gereği iki kez görüşülüp; oylanıyor. İkinci tur görüşmeleri 2 Mayıs Pazar günü başlayacak. Eğer ilk turda önerge verilmemişse ikinci turda sadece oylamalar yapılıyor. İlk turda bütün maddeler için önerge verildiğinden ikinci turda da bütün maddeler için önerge verilebilecek. Ancak gruplar adına konuşma yapılamayacak. Sadece önerge sahipleri kürsüye çıkacak. Bu yüzden ikinci tur görüşmeleri daha süratli bir şekilde tamamlanacak. AK Parti, 2 Mayıs'ta başlayacak görüşmeleri 6 Mayıs'a kadar tamamlamayı hedefliyor. Günde 6 maddenin kabul edilmesi bekleniyor. Meclis, bu tarihlerde saat 12.00'den 24.00'e kadar çalışacak. Anayasa yorgunluğunu atmak için görüşmelerin ardından bir hafta tatil düşünülüyor.

AK Parti'nin bütün hedefi, anayasa değişikliği paketini referanduma taşımak. Bunun için 330 ve üzeri oyu koruması gerekiyor. İkinci turda 330'un altında oy alan madde düşüyor. AK Parti, ikinci turda işi daha da sıkı tutacak. Özellikle parti kapatma, Anayasa Mahkemesi ve HSYK değişikliği, üç kritik oylama olarak görülüyor. Anayasa paketinin bölünme ihtimali de neredeyse sıfırlandı. Paket bütün olarak referanduma sunulacağından tamamına ilişkin oylama da ayrı bir önem kazanıyor.

Ergün: 335'le göğüslediğimiz riski CHP lideri Baykal 97 kişiyle alamadı 

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, parti olarak büyük risk almalarına rağmen başarılı olduklarını söylerken AK Parti ile CHP arasında karşılaştırma yaptı: "AK Parti'nin 335 milletvekiliyle aldığı büyük risk var. Sayın Deniz Baykal, 97 milletvekiliyle bu riski alamadı. Milletvekillerini oylamada serbest bırakamadı." CHP'nin referandumu Anayasa Mahkemesi'ne taşıma girişimine de tepki gösteren Ergün, "Halk sandıkta kararını verecek. Halk mahkemeye verilir mi?" diye sordu.

Bu haber toplam 834 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri