Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TBMM Onur Ödülü'ne 6 aday

09.06.2009 21:39
Dördüncüsü bu yıl verilecek olan TBMM Onur Ödülü ile TBMM Üstün Hizmet Ödülü için başvurular sona erdi.

TBMM Onur Ödülü için Orhan Pamuk, İlber Ortaylı, Fazıl Say, Ekmeleddin İhsanoğlu, Kemal Karpat ve Türkan Saylan aday gösterildi.

TBMM Onur Ödülü için Nobel ödüllü Yazar Orhan Pamuk ile Prof. Dr. İlber Ortaylı, sanatçı Fazıl Say, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, tarihçi-yazar Prof. Dr. Kemal Karpat ve üç hafta önce vefat eden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan aday olarak önerildi.

TBMM Onur Ödülü'nün ilki 13 Temmuz 2005'te Prof. Dr. Gazi Yaşargil'e; ikincisi 30 Mayıs 2007'de Prof. Dr. İhsan Doğramacı'ya, üçüncüsü ise 30 Temmuz 2008'de Prof. Dr. Halil İnalcık'a verilmişti.

İl Genel Meclisi tarafından önerilebilen TBMM Üstün Hizmet Ödülü için ise 210 başvuru yapıldı.

Önümüzdeki günlerde Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın başkanlığında toplanacak Başkanlık Divanında, ödüllerin kimlere verileceği karara bağlanacak.

TBMM Onur Ödülü, uluslararası alanda gösterdiği üstün başarılar ile Türkiye'nin temsiline ve tanıtımına katkı sağlayan kişilere; TBMM Üstün Hizmet Ödülü ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletine ulusal ve uluslararası düzeyde üstün hizmetlerde bulunanlara, Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlayanlara, halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunanlara, milli egemenlik ve demokrasi konularında yaptığı bilimsel çalışmalarla başarı gösterenlere veriliyor.

Bu haber toplam 718 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri