Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TBMM'de bir personeli kene ısırdı

17 Temmuz 2008 / 14:04
DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, kenelerin Meclis'e kadar geldiğini iddia etti.
DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, Sağlık Bakanlığı bünyesinde Sağlık Enformasyon Daire Başkanlığı kurulmasına ilişkin kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Bu konuda Meclis'te basın toplantısı düzenleyen DTP'li Bayındır, dün TBMM'nin 1. katında bir personelin kene tarafından ısırıldığını da iddia ederek, “Artık keneler Meclise kadar geldi. Çalışanımıza geçmiş olsun diyoruz” dedi.

DTP'Lİ BAYINDIR'DAN TEKLİF

Bayındır, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında kanun teklifi hakkında bilgi verdi. Bayındır, hastalıkların önlenmesi ve kontrolü için Sağlık Enformasyon Dairesi kurulmasını önerdi.


Türkiye'de son yıllarda sıkça görülen ve giderek çeşitlenen bulaşıcı hastalıklarla ilgili vatandaşın bilgi edinme, bilgilendirilme ve bu hastalıklardan korunma için gerekli tedbirlerin alınmadığını öne süren Bayındır, deli dana, kuş gribi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, kolera, ishalli enfeksiyonlar, adenovirüs, rotavirüs ve nonovirüs ile hastalık yapan tehlikeli ishallerin giderek yaygınlaştığını söyledi.


İnsanların hayvanları suni yollarla besleyerek hastalıklara davetiye çıkardığını iddia eden DTP'li Bayındır, “Tüm hastalıklarla mücadele etmenin yolu, bu hastalık üreten insan zihniyetinin değiştirilmesidir” dedi.


Doğanın dokunulmazlığının şart olduğunu kaydeden Bayındır, Hükümetin de üzerine düşeni acil olarak yapmasını istedi.


Bayındır, 6 yıldır insanların bulaşıcı hastalıklardan öldüğünü ifade ederek, “Siz hiç 'Dikkat Kene Var' yazılı bir tabela gördünüz mü?” diye sordu.


Kanun teklifinde kurulmasını önerdiği Sağlık Enformasyon Daire Başkanlığının ana görevinin, insan sağlığını ve yaşam kalitesini ilgilendiren bütün konularda merkezi bir bilgi kaynağı oluşturmak, güncellemek ve bu kaynağı yurttaşların hizmetine ücretsiz sunmak olacağını söyledi.
Kaynak:
Bu haber toplam 740 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri