Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TBMM'de Büyük Gerilim CANLI

10.11.2009 19:08
"Demokratik açılım”, Meclis gündemine geldi. Görüşmeler yerini tartışmaya bıraktı. CHP'liler pankart açtı.

'Demokratik Açılım'' konusunda genel görüşme önergesinin ön görüşmelerine TBMM Genel Kurulunda başlandı. Oturuma Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin başkanlık yapıyor.

 

TBMM'de yapılan görüşmeler sonrası Demokratik Açılım ile ilgili genel görüşme açılması kabul edildi. Genel Kurul Çalışmaları Sona Erdi.

                           

                                                    - ÖZETLER –

 

1- MHP ÖNERİSİ KABUL EDİLMEDİ

MHP, 'Açılım'ın danışma kuruluna sevk edilmesi için verdiği önerge kabul edilmedi. 

 

2- CHP'NİN ÖNERİSİ DE REDDEDİLDİ

Bozdağ'ın konuşmasının ardından CHP'nin önerisi de oylamaya sunuldu. Öneri, çoğunluğun oyuyla reddedildi.

 

3- BAKAN ATALAY  KONUŞURKEN CHP’LİLER PANKART AÇTI

Gerilim yükseldi. Genel Kurula bir kez daha ara verildi.  Başkan Şahin, Bir Grup CHP’li vekilin açtığı "Atam demokrasine sahip çıkıyoruz" dövizlerinin toplatılmasını istedi.

 

4- BAKAN’IN SÖZLERİNE SATAŞMALAR SÜRÜYOR

Ara verilen oturum tekrar başladı ancak Bakan Atalay’ın sözleri sıklıkla CHP’li vekiller tarafından kesiliyor. Masalara vuran vekiller, slogan atacak kadar işi ileri götürüyor.

 

5- HERKES İÇİN DAHA FAZLA ÖZGÜRLÜK

Terörün devam etmesinden faydalanan bir lobinin olduğunu vurgulayan Atalay demokratik açılımın bu lobiyi rahatsız ettiğini anlattı. Bakan Atalay, “Demokratik açılımla ülkenin bölüneceğini söyleyenlerin bu çatışma lobisinin değirmenine su taşımaktadır. Özgürlük güvenliğin sağlandığı ortamda mümkündür. Hedefimiz herkesin güvende ve özgür hissettiği bir ülkedir.  Demokratik açılım ülkenin ayağındaki prangalardan kurtulmasını sağlayacaktır. Hedefimiz herkes için daha fazla özgürlüktür” diye konuştu.

 

6- TERÖRÜ MEŞRULAŞTIRIYORSUNUZ

CHP Grup Başkan Vekillerinden Onur Öymen kürsüye çıktı. Öymen, Türkiye'nin terörle mücadele değil terörle müzakere yaptığını söyledi. Konuşmasının devamında üslubunu sertleştiren Öymen, AK Parti’yi terörü meşrulaştırmak ile suçladı.

 

7- MHP ADINA KÜRSÜYE ÇIKAN OKTAY VURAL, ÇOK SERT KONUŞTU

Vural, şunları söyledi: “Sizi milletimize şehitlerimize kahramanlarımıza şikâyet ediyorum. Sizi Yüce Allaha havale ediyorum. Bu adı gibi tam belli olmayan paket bombalı bir paket gibidir. Türkiye 7 yıl önce terör durma noktasında iken bugün yeniden bu noktaya gelmesinden dolayı hükümet hesap vermektedir. Senaryo dışarıda yazılmış. Eş Başkanlar bellidir. Ev ödevleri de ABD’dendir.”

 

8 - DTP’Lİ KIŞANAK: SİLAHLAR SUSMALI -

DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak kürsüye çıktı. Kışanak,

“Biz barıştan ve siyasi mücadeleden yanayız. Sorunlarımızı diyalog ile çözebiliriz. Önce silah sesleri susmalı ve evlere cenazeler gitmemelidir. Askeri operasyonlar durdurulmalıdır. Bir birimizi ancak o zaman duyabiliriz.”

 

9- AK PARTİLİ KILIÇ’TAN MUHALEFETE GÖNDERMELER

AK Parti Grup Başkan Vekili Suat Kılıç, yaptığı konuşmasında muhalefeti eleştirince gerilim tekrar yükseldi. Kılıç, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Köşk'e çıkmayan CHP'lilerin film izlemeye gitti” sözleri CHP’li vekillerin tepkisine yol açtı. Kılıç, tepkilere rağmen, "Millet bu filmi biliyor" dedi ve " Başka zaman o filme gidemez miydiniz?" diye sordu.

 

10 - MHP KÜRSÜYÜ SARDI -

Suat Kılıç, MHP'li Vural'ın 12 Kasım'ın seçilmesinin nedenini Apo'nun yakalandığı gün olması olarak gösterilmesini kendilerinin bilmediğini MHP'nin bunu daha iyi takip ettiğini söylediğinde ise bu sefer MHP’liler hareketlendi. Kılıç, demokratik açılımla ilgili hükümetin muhalefetle tek tek görüştüğünü ama muhalefet partilerinin görüşmekten kaçtığını bazılarının da kamerasız görüşmediğini anlatarak 2002 yılı öncesi yapılan kapalı oturumların hala gizli kaldığını buralarda neler konuşulduğunu niye açıklamadıklarını da sordu. Bu sözlerden sonra MHP sıraları ayağa kalkarak kürsüyü sardı. Meclis Başkanı görüşmeye ara verdi.

 

11- ŞANDIR: AÇIKLIK GETİRMESSEN NAMERTSİN

Kürsüye MHP Milletvekili Mehmet Şandır çıktı ve Kılıç’ın sözlerine açıklık getirmesini istedi. Şandır, Söz konusu sözleri hakkında açıklama yapmadığı takdirde kendisini müfteri ve namert ilan edeceklerini açıkladı. 

 

12- GENEL GÖRÜŞME KABUL EDİLDİ 

TBMM'de yapılan görüşmeler sonrası Demokratik Açılım ile ilgili genel görüşme açılması kabul edildi. Genel Kurul Çalışmaları Sona Erdi.

 

TÜM GELİŞMELER VE AYRINTILAR

 

- NEDEN 10 KASIM? -

* MHP, 'Açılım'ın danışma kuruluna sevk edilmesi için önerge verdi. “MHP'li Şandır, 'Kime meydan okuyorsunuz? Neden 10 Kasım” diye sordu.

- DARBECİLERİ ALKIŞLAYANLAR VAR -

* Bu önergeye karşı söz alan AK Parti Milletveliki Avni Doğan, danışma kuruluna sevk önerisine karşı olduğunu dile getirdi. Konuşmasında 'darbecileri alkışlayanlar var' dedi. Bunun üzerine CHP sıralarından itirazlar yükseldi. Ortam bir anda gerildi.

- CHP AĞZI İLE KONUŞMA -

* Mehmet Şandır'a da sana “CHP ağzı ile konuşmak yakışmıyor” dedi.

- ÖZÜR DİLE -

* CHP'li Anadol, “Sayın Doğan, CHP'yi darbecileri alkışlamakla suçladı özür dilesin” dedi.

- GERİLİM TIRMANIYOR -

* MHP'li Şandır daha sonra söz alarak milletvekili Avni Doğan'a “bizimle ilgili sözleriniz size aynen iade ediyorum” dedi.

- HADİ CANIM SENDE -

* Ardından Kemal Anadol söz aldı. Anadol, “Birisi çıkıyor, Kuvayi Milliye'yi organize eden şanlı CHP'ye dil uzatıyor. bu kabul edilemez” dedi. “Darbeciler yaşıyor önce onlar yargılansın dedik 'yetkili kurullarımız inceleyecek' dediniz hala inceliyorsunuz hadi canım sende hadi canım sende” diyerek konuşmasını sürdürdü. 

- GERİ AL SÖZLERİNİ -

* MHP Grup Başkanvekilliklerine Oktay Vural da Avni Doğan'ın sözlerini geri almasını istedi.

OYLAMA YAPILIYOR:

* MHP'nin önerisi oylamaya sunuldu. 135 milletvekili kabul etti. 220 civarındaki milletvekili de ret yönünde oy kullandı, MHP'nin önerisi kabul edilmedi.

- İÇ BARIŞ İÇİN ÇABA SARFEDİYORUZ -

* Grup önersinin aleyhinde AK Parti Adıyaman milletvekili Ahmet Aydın söz aldı. Aydın, “Salı günü verilen önergede Mart ayına kadar olan çalışma takvimini hep birlikte oylanarak kabul edildi. Atatürk'ün saygınlığı tartışılmaz. Onu hepimiz anıyoruz. Onu anmak kadar anlamayı da düşünün. Türkiye Cumhuriyeti kardeşliğin adıdır. Atatürk'ün 'Yurtta sulh cihanda sulh' vecizesini en iyi şekilde temsil etmekteyiz. Bu güne kadar yurt dışındaki düşmanlarımızla uğraştık. Şimdi de iç barışı güçlendirecek pek çok reforma da imza attık. Bu oturumda da biraz vicdan sahibi olalım.

- OKAY GERİLİMİ YÜKSELTTİ -

* Daha sonra söz alarak kürsüye gelen CHP'li Hakkı Süha Okay, ilginç sözler sarfetti.  İşte Okay'ın o sözleri:

"Böyle bir konuşma üslubunu benimsediğini ifade etmiştir. Sayın Başkan Meclisi yönetirken buna sebebiyet verdi. Zamanında AKP grup sözcüsüne müdahale etseydiniz bu tartışmalara neden olmazdınız. Sizin de tutumunuz eleştirilir ama siz her sataşmayı cevaplamak zorunda değilsiniz. Siz bu meclisi tarafsız olarak yönetmek zorundasınız. Danışma kurulunda da aynı tarafsızlığı göstermek durumundasınız. Bu görüşmeyi ‘11 Kasım'da yapalım’ diyebilirdiniz. Senenin 365 günü, özellikle bugün görüşme tarihi olarak belirlendi. Birileri sıradan bir gün dedi, her hangi bir gün dedi, özel önemi olan bir gün değil” dedi.

- YENİ BİR ÖNERİ -

* Kemal Kılıçdaroğlu'nun oturumun 12 Kasım'a alınması konusundaki önerisi okundu. CHP'li Kemal Anadol önerinin leyhinde söz aldı.

- KAPATMA DAVASI HATIRLATILDI -

* Kemal Anadol,  “Hükümet, bizim söylediklerimizi dinlemiyor o halde biz de daha açık konuşuruz. Biz sizi, Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla laikliğin karşısında odak olmakla suçlandınız bu yetmez mi size” dedi. Anadol, “açılımın milli bir proje olduğuna inanmıyoruz, onun için 10 Kasımda görüşülmesini istemiyoruz” diye konuştu.

- AF HAZIRLIĞI İÇİNDESİNİZ -

* DSP Eskişehir Milletvekili Hüseyin Tayfun İçli söz aldı. Atatürk ve silah arkadaşlarına cumhuriyeti tesis ettikleri için minnet duyuyoruz. Bu güne kadar 10 kasımlarda hep Atatürk ve silah arkadaşları konuşuldu bugün hariç. Bu proje sulh projesi değil, kavga projesidir. PKK’lıları davul zurna ile karşılıyorsunuz. Şimdi de af hazırlığı içindesiniz.

- İMRALI’YA KILAVUZLUK EDİYORSUNUZ -

* Öneri lehinde İzmir Milletvekili Kamil Erdem Sipahi söz aldı. Sipahi, hükümeti İmralı’ya kılavuzluk etmekle suçladı. Suçlamalarının geri alınması istenirken bir adım daha atarak, ‘Siz PKK ile Koalisyon yapıyorsunuz’ dedi. TBMM Başkanı uyarmasına rağmen Sipahi sözlerini geri almıyor. Meclis Başkanı Şahin, Sipahi'nin konuşma üslubuna itiraz etmeye devam ediyor. Salonda tepkiler büyüyor.

- AFLARDA EN FAZLA SİZİN İMZANIZ VAR -

* CHP'nin grup önerisi aleyhine söz alan AK Parti Milletvekili Bekir Bozdağ, "Bu meclis Gazi meclis. Düşman ülkemizi dört bir yandan işgal ettiğinde bu meclis çalışıyordu. O gün birileri dediler ki meclisi başka yerlere taşıyalım. Onlara kulak asılsaydı bugün Türkiye nerede olurdu. Hiç kimse bugünlerde bunlar tartışılmaz dememiş. 10 Kasım Atatürk'ün rahmeti Rahman'a kavuştuğu gün. Atatürk'ün naaşı daha ortadayken, 11.11.1938'de Cumhurbaşkanı seçiliyor. Ama kimse dememiş biz cumhurbaşkanı seçemeyiz diye. Çünkü bu da önemli, onun için kimse bunun arkasından ben şifreyi çözdüm diye konuşmadı. Yapılanın doğru olduğuna inandı. 10 Kasım'larda meclis hep çalışmış. 10 Kasım'larda TBMM çalışmış. Burada sağlık sorunları tartışılmış, başkaca meseleler tartışılmış, ama kimse kalkıp da bugün Atatürk'ün öldüğü gündür burada konuşamazsınız dememiştir. Bugüne kadarki bütün meclisler bu terör olayını bitirmek için çabalamışlar ama bitirememişler. Bugün burada konuşulacak daha önemli bir konu var mı? 25 yıldır gözyaşı akıyorsa gelin bunu konuşalım, kardeşliğin güçlenmesini konuşalım demek Atatürk'e azap vermez aksine onu rahatlatır, bunun aksini savunmak onun ruhunu incitir. Siz kanın durmasını konuşursanız Atatürk rahatsız olur. Güçlü bir Türkiyeli nasıl yaratırız diye konuşursanız Atatürk rahatsız olur. Aksine, bunları yapmazsak rahatsız olur. Ben ülkemde kan istemiyorum. Konuşmalarda hakaret yerine sevgi olsun saygı olsun istiyordu. Etnik pişmanlık diyorsunuz. Bu yasaları en fazla siz çıkardınız. İşte yasalar bura da imzalarınız da altında. Ülkemizin birliğine katkı sunun."

- CHP'NİN ÖNERİSİ DE REDDEDİLDİ -

* Bozdağ'ın konuşmasının ardından CHP'nin önerisi de oylamaya sunuldu. Öneri, çoğunluğun oyuyla reddedildi.

 

OTURUMA ARA VERİLDİ

 

İÇİŞLERİ BAKANI BEŞİR ATALAY KÜRSÜYE GELDİ

* Bakan Atalay, “ 'Açılım' bu Meclis'in meselesidir. Siz milletvekillerinden bu konuda hassas bir noktada olduğumuzu ve gerekli ilgi ve duyarlılığı göstereceğinizi umuyorum. Bugün bu konuyu çözmek için buradayız. Muhalefet demokrasinin olmazsa olmazıdır. Ama muhalefet olumlu ve çözüme katkı sağlayıcı görevini yerine getirmelidir. Çözüme yönelik katkılarını bizimle paylaşmalıdır. Bu zaman kadar milletimizi değişik oyunlarla bölmeye, birliğimizi ve dirliğimizi bozmaya çalışan mihraklar devamlı olmuştur. Bunların en önemlisi ve ciddisi 'terör' sorunudur. Bu sorun insanımızı ve devletimizi devamlı zarara uğratmaktadır. Devletimizin üstüne ekonomik yükleri de mevcuttur” dedi.

BAKAN ATALAY  KONUŞURKEN CHP’LİLER PANKART AÇTI

Bir grup CHP’li vekilin "Atam demokrasine sahip çıkıyoruz" dövizlerini açması üzerine Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin pankartların indirilmesini istedi. CHP indirmeyince Şahin oturuma ara verdi.

 

OTURUMA ARA VERİLDİ

 

- ARTIK YETER DİYORUZ -

* Bakan Atalay, konuşmasına devam ediyor. Atalay, “Yıkıcı tavırlara rağmen biz yola devam ediyoruz. Biz istiyoruz ki sorun çözülsün. Kin, nefret ve düşmanlık değil birlik beraberlik mesajlar vermek zorundayız. Millet bizden kavga değil, sevgi ve kardeşlik istiyor. Üzerimize düşen görev budur. Bu milli meselede parti hesaplarımızı bir kenara bırakıp kardeşlik duygularımızı pekiştiren yeni bir inşa yapalım. Kardeşliği el birliği ile sağlayalım. Terör kabul ve tahammül edilemez. Terörle mücadele de taviz vermeyeceğiz. Mücadele sadece güvenlik tedbirleri ile sınırlı tutulmamalıdır. Başlattığımız açılım terörü bir bütün olarak ele almaktadır” dedi.

 

- BAKAN’IN SÖZLERİNE SATAŞMALAR SÜRÜYOR -

* Bakan Atalay’ın sözleri sıklıkla CHP’li vekiller tarafından kesiliyor. Masalara vuran vekiller, slogan atacak kadar işi ileri götürüyor.

- HERKES İÇİN DAHA FAZLA ÖZGÜRLÜK -

* Terörün devam etmesinden faydalanan bir lobinin olduğunu vurgulayan Atalay demokratik açılımın bu lobiyi rahatsız ettiğini anlattı. Bakan Atalay, “Demokratik açılımla ülkenin bölüneceğini söyleyenlerin bu çatışma lobisinin değirmenine su taşımaktadır. Özgürlük güvenliğin sağlandığı ortamda mümkündür. Hedefimiz herkesin güvende ve özgür hissettiği bir ülkedir.  Demokratik açılım ülkenin ayağındaki prangalardan kurtulmasını sağlayacaktır. Hedefimiz herkes için daha fazla özgürlüktür” diye konuştu.

- TERÖRÜ MEŞRULAŞTIRIYORSUNUZ -

* CHP Grup Başkan Vekillerinden Onur Öymen kürsüye çıktı. Öymen, Türkiye'nin terörle mücadele değil terörle müzakere yaptığını söyledi. Öymen, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kurtuluş savaşında kimse analar ağlamasın demedi. AK Parti iktidara gelmeden önce şehit sayısı iki iken bu hükümet döneminde 20'nin üstüne çıktı. teröre karşı hiçbir ülke böyle mücadele etmedi. "Yurtta Sulh Cihanda sulh" sözünü Atatürk söylemiştir. Ancak bu söz teslimiyetçilik değildir. Atatürk'ün başka sözleri de vardır. Atatürk Şeyh Saitle mücadele ederken de Hatay'ı almak için de gerektiğinde savaşı göze almıştır. Atatürk Güneydoğu'da yaşayanların hepsinin kalbini kazandı. Bitlis Milletvekili o dönemde "Ben Kürt oğlu Kürdüm" diyen Yusuf Ziya Bey "Kürtler olarak hiçbir şey talep etmiyoruz." Biz Türklerle kardeşiz" demiştir.

Bitlisli siyasetçi Kamran İnan, kimsenin değil devletin vatandaşı oldum" dedi.  Türkiye'de ülkesini vatanını sevenleri değil teröristleri muhatap alıyorsunuz.  Bunu yaparak terörü meşrulaştırıyorsunuz.”

MHP ADINA KÜRSÜYE ÇIKAN OKTAY VURAL, ÇOK SERT KONUŞTU

* MHP adına Oktay Vural, hükümetin kendisine göre bir teklif getirdiğini siyasilerden de sadece elini kaldırmasını beklediğini bunun olmayacağını söyledi. Vural, hükümetin uzlaşmaya çağırmayı bile beceremediğini tüm bir aldatma senaryosu ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Vural, 10 Kasım'da açılım konusunu görüşmenin Obama'nın çağrısını yerine getirerek ev ödemlerini yerine getirdiklerini, Yurtta sulh yerine gerilimin tercih edildiğini dile getirdi.

Vural, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bakan'ın dahi içyapısını tam olarak bilmediği bir planı gündeme getirmenin özellikle seçildi, 12 Kasım seçilmesinin nedeni de terörist başının Roma'da yakalandığı gündür. Bu ibretlik bir olaydır. Bu zillettir. Keşke özenle tarihleri seçseydiniz.  Bugün ‘10 Kasım emanetin emin ellerde’ diyoruz. Atatürk milletin haysiyeti şerefini her şeyin üzerinde tutmuş yabancılara boyun eğmemiştir. Atatürk, sevri reddetmişti, Atatürk Müslümanlara zul getiren Büyük Ortadoğu projesine eş başkanlık yapmamıştı. Atatürk bir yerde yanılmıştır. Atatürk ‘mazinin çürümüş zihniyetleri yok olmuştur’ dediği sözler 64 yıl sonra yeniden doğmuştur. Sizi milletimize şehitlerimize kahramanlarımıza şikâyet ediyorum. Sizi Yüce Allaha havale ediyorum. Bu adı gibi tam belli olmayan paket bombalı bir paket gibidir. Türkiye 7 yıl önce terör durma noktasında iken bugün yeniden bu noktaya gelmesinden dolayı hükümet hesap vermektedir. Senaryo dışarıda yazılmış. Eş Başkanlar bellidir. Ev ödevleri de ABD’dendir.”

- DTP’Lİ KIŞANAK: SİLAHLAR SUSMALI -

DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak kürsüye çıktı. Kışanak,

projenin gündeme gelmesinde çok geç kalındığını ama yine de sorunları çözmek için umut olduğunu söyledi. Kışanak, sözlerini şu şekilde sürdürdü: Türkiye'nin Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar bir etnik kimliği yok saydığını bunun ülke içinde huzur yerine gerginliği getirdiğini belirterek, “Türkiye'nin dünyada etnik kimlikleri yok sayan ülkelerin başında geldiğini, askeri vesayetler yüzünden kendi ülke insanın çok zor şartlar altında yaşadığını, Diyarbakır Cezaevi'nde akıl almaz işkenceler yaşandığını, daha sonra tek tip vatandaş yaratmak projesi yüzünden sadece Kürtler değil başörtülüler aleviler büyük baskılara maruz kaldılar. Kalıcı barışçıl bir çözüm istiyoruz. Birlik ve beraberliğin ortak vatanın ve geleceğin tek dayanağı özgürlüklerin anayasa altında güvence altına alınmasına bağlıdır. Biz barıştan ve siyasi mücadeleden yanayız. Sorunlarımızı diyalog ile çözebiliriz. Önce silah sesleri susmalı ve evlere cenazeler gitmemelidir. Askeri operasyonlar durdurulmalıdır. Bir birimizi ancak o zaman duyabiliriz.”

- AK PARTİLİ KILIÇ’TAN MUHALEFETE GÖNDERMELER-

* AK Parti Grup Başkan Vekili Suat Kılıç, yaptığı konuşmasında muhalefeti eleştirince gerilim tekrar yükseldi. Kılıç, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Köşk'e çıkmayan CHP'lilerin film izlemeye gitti” sözleri CHP’li vekillerin tepkisine yol açtı. Kılıç, tepkilere rağmen, "Millet bu filmi biliyor" dedi ve " Başka zaman o filme gidemez miydiniz?" diye sordu.

- MHP KÜRSÜYÜ SARDI -

* Suat Kılıç, MHP'li Vural'ın 12 Kasım'ın seçilmesinin nedenini Apo'nun yakalandığı gün olması olarak gösterilmesini kendilerinin bilmediğini MHP'nin bunu daha iyi takip ettiğini söylediğinde ise bu sefer MHP’liler hareketlendi. Kılıç, demokratik açılımla ilgili hükümetin muhalefetle tek tek görüştüğünü ama muhalefet partilerinin görüşmekten kaçtığını bazılarının da kamerasız görüşmediğini anlatarak 2002 yılı öncesi yapılan kapalı oturumların hala gizli kaldığını buralarda neler konuşulduğunu niye açıklamadıklarını da sordu. Hatta Kılıç, “Devletin menfaatini gizli oturumda kaça sattınız” diyerek tartışmaları iyice alevlendirdi.  Bu sözlerden sonra MHP sıraları ayağa kalkarak kürsüyü sardı. Meclis Başkanı görüşmeye ara verdi.

 

OTURUMA ARA VERİLDİ

 

- ŞANDIR: AÇIKLIK GETİRMESSEN NAMERTSİN-

* Kürsüye MHP Milletvekili Mehmet Şandır çıktı ve Kılıç’ın sözlerine açıklık getirmesini istedi. Şandır, Söz konusu sözleri hakkında açıklama yapmadığı takdirde kendisini müfteri ve namert ilan edeceklerini açıkladı.  Şandır, Kılıç'ın 'gizli oturumlarda devletin menfaatini kaça sattınız' sözünü hatırlatarak o oturumda Cemil Çiçek ve Mehmet Ali Şahin'in olduğunu söyleyerek sözlere bu iki ismin cevap vermesini istedi. Bu arada TBMM’de yeniden tartışmalar alevlendi ve oturuma ara verilmek zorunda kaldı.

 

OTURUMA ARA VERİLDİ

 

-Demokratik Açılım ile ilgili genel görüşme yapılacak-   

Kaynak:
Bu haber toplam 3310 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri