Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TBMM'ye internet üzerinden gezinti

30.04.2009 12:23
TBMM'nin internet sitesi yenilendi. Yenilenen internet sitesinde oluşturulan ''sanal tur'' uygulamasıyla bilgisayar üzerinden Mecliste sanal gezinti yapılabiliyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, TBMM'nin ''www.tbmm.gov.tr'' adresinden ulaşılan internet sitesi, görsel ve içerik bakımından yenilendi.

Görsel tasarımı Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan internet sitesinde, birçok yeniliğe yer verildi. Uygulama ile TBMM'nin 80 farklı noktasından çekilen 360 derece panoramik fotoğraflarla 3 boyutlu gösterim sağlanıyor.

TBMM yerleşkesi, Genel Kurul ve komisyonların görülebildiği sanal turda, Meclisin uydudan görüntülerine de ulaşılabiliyor.

MECLİS'İ İNTERNET ÜZERİNDEN GEZMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Parlamento binasının Türkiye Cumhuriyeti'nin gücünü ve ölümsüzlüğünü simgeleyen abide niteliğinde olduğu vurgulanan sanal tur tanıtım yazısında, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin yasama gücüne ev sahipliği yapan bu muhteşem yapıyı, sanki içerdeymişsiniz hissiyle gezebilir, bu gücü doğrudan hissedebilirsiniz'' denildi.

TBMM Kataloğu linkinde, TBMM Kültür Sanat ve Yayın Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan kitabın hat kopyası yer alıyor. Kitapta, Osmanlı döneminden günümüze kadarki meclisler ile TBMM'nin çalışmaları hakkında bilgi veriliyor.

İnternet sitesinde, Başkanlık Divanı, milletvekilleri, yasama, denetim, tutanaklar ile parlamentolar arası ilişkilerin faaliyetleri hakkında bilgi yer alıyor.

Yasama bölümünde, TBMM Başkanlığına sunulan tasarı ve tekliflerin yanı sıra, son 1 ayda kabul edilen yasalar da bulunuyor.

Tutanaklar bölümünde, son tutanaklarla birlikte gizli oturum tutanakları da yayımlanıyor. Genel Kuruldaki gizli oturum tutanaklarında, 1990 yılında yapılan Körfez krizi sebebiyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesine ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunmasına izin verilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresinin görüşme tutanaklarına yer verildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 40450 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri