Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TC kimlik numarası zorunlu

30 Nisan 2008 / 21:21
TC Kimlik Numarası kullanılması, zorunlu oldu.

İçişleri Bakanlığının yazılı açıklamasında, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına 'kimlik numarası' verilmesi suretiyle, olabilecek

hataların en aza indirilmesi, kamu kurum ve kuruluşları arasındaki bilgi alışverişinin hızlandırılmasının amaçlandığı belirtildi.

Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'nin (MERNİS) amacının, nüfus kütükleri üzerinde tam bir denetim kurmak, hizmette sürat ve verimlilik sağlamak, merkezde bir bilgi bankası oluşturmak ve bu yolla nüfus kütüklerindeki bilgileri kamu hizmetleri açısından değerlendirmek olduğu ifade edilen açıklamada, şöyle denildi: "5490 sayılı Kanun'da belirtilen iş ve işlemlerin gerçekleşmesi amacıyla Kanun'un geçici birinci maddesi ile 'kurumlar ve tüzel kişilerin bu Kanun'un yayımı tarihinden itibaren 2 yıl içinde mevzuatlarını bu Kanun hükümlerine uygun hale getirerek işlemlerinde kimlik numarasını kullanmak zorunda' oldukları belirtilmiştir. 2 yıllık bu süre bugün sona erdiğinden kurumlar ile diğer gerçek ve tüzel kişilerin her türlü işlem ve kayıtlarında TC Kimlik Numarasını esas almaları gerekmektedir."

YABANCILARA DA KİMLİK NUMARASI

Açıklamada, Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 46. maddesinde, "Kimlik numarası, TC vatandaşlarının nüfus kayıtları arasında bağ kurmak, kişilerin kaydına ulaşmak ve kamu kuruluşlarında tutulan kayıtlar arasında ilişki sağlamak amacını taşıyan bir numara sistemidir. TC Kimlik Numarası kişiye bir defa verilir ve değiştirilmez. Türkiye'de kaydı tutulan yabancılara da bakanlığın tespit edeceği esaslar içerisinde bir kimlik numarası verilir" hükmünün öngörüldüğü belirtildi.

Ayrıca kanun hükümlerine göre, "Kişiler adına düzenlenecek olan her türlü form, beyanname, kimlik kartı, vergi kimlik kartı, sürücü belgesi, pasaport gibi bütün tanıtıcı belgelerde TC Kimlik Numarasına yer verileceği" ifade edilen açıklamada, kimlik numarasının uygulanmasında ortaya çıkan sorunlar ile tereddüt edilen hususlarda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün görüşünün alınacağı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Kamu kurum ve kuruluşları ile diğer gerçek ve tüzel kişiler TC Kimlik Numarasına havi ve resmi belgelerle başvuruda bulunmayan vatandaşlardan bu eksikliğin giderilmesini istemek suretiyle TC kimlik numarasının hayata geçirilmesi ve yaygınlaştırılmasına yardımcı olacaklardır. Nüfus cüzdanlarında TC kimlik numarası olmayan vatandaşlarımızın nüfus cüzdanlarını değiştirme zorunlulukları bulunmamaktadır.

Nüfus cüzdanlarında TC Kimlik Numarası bulunmayan vatandaşlarla ilgili bu numaranın, kurumlarca kimlik paylaşımı sistemine bağlı olmayan kurumların ise vatandaşın ibraz edecekleri nüfus kayıt örneklerinden temin edilmesi mümkündür."

Yeni Şafak - AA

Bu haber toplam 10378 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri